Kadınlar daha çok risk altında

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op.Dr. Abdulaziz Akkaya’nın  “Kadınlar daha çok risk altında” başlıklı açıklaması basında yer aldı.

 

 

Kadınlar daha çok risk altında

İdrar yolu enfeksiyonları konusunda kadınların daha çok risk altında olduğunu söyleyen Dr. Abdulaziz Akkaya, “ Sık sık idrara çıkma, idrar yaparken yanma, idrarda süt bulaşmış gibi bulanıklık, idrarda kötü koku ve kan şikayetleri idrar yolu enfeksiyonu belirtisi olabilir.” dedi.

GEBELİKTE OLASILIK ARTIYOR

Op. Dr. Akkaya, Gebe kadınların yüzde 2-4’ünde idrar yolu enfeksiyonunun ortaya çıktığına dikkat çekerek, gebelik sırasında hormonların ve idrar yollarının konumunda ve akımında ortaya çıkan değişiklikler enfeksiyona yakalanma olasılığını artırdığına vurgu yaptı.

En sık görülen belirtilerin, acil idrar yapma, idrar yaparken ağrı ve yanma olduğunu söyleyen  Op. Dr. Akkaya, “İdrar yolu enfeksiyonunun en çok görülen belirtisi, idrar sırasında ve sonrasında ortaya çıkan yanma hissidir. Yanma hissi hafif olabilir ya da ağrıyla birlikte görülebilir. İdrar bulanık, süt bulaşmış gibi görünebilir.  Bulantı, kasık ağrısı ve ateş, idrarda renginde  kırmızımsı bir görünüm olabilir.” dedi.

İdrar yolu enfeksiyonları tedavisinde genellikle antibiyotikler kullanılır. Ancak enfeksiyonların sadece 1/3’ü antibiyotik tedavisi gerektirmektedir. Belirtiler genellikle antibiyotik tedavisine başladıktan birkaç gün sonra kaybolsa da antibiyotik tedavisine bir süre daha devam edilir. Ağrıyı gidermek amaçlı spazm çözücüler ve ağrı kesiciler kullanılabilir.  Kasık bölgesine sıcak uygulanması, bol bol su içilmesi de etkili olabilir

Antalya Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Doktor Abdulaziz Akkaya

Antalya Kadın Doğum Uzmanı Op Doktor Abdulaziz Akkaya

Antalya Kadın Doğum Uzmanı Op. Doktor Abdülaziz Akkaya, Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanlığı ihtisasını 1985 yılında başarıyla tamamladı. Isparta Senirkent Devlet Hastanesi ve Isparta Doğumevindeki görev aldıktan sonra 1991 yılında Antalya Devlet Hastanesi’ne tayin oldu.

Antalya Devlet Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde 3 yıl başhekim yardımcısı olarakda çalıştı. 2011 yılında emekliye ayrıldıktan sonra kendi kurduğu Antalya Jinekolji ve Kadın Doğum muayenehanesinde çalışmaktadır. Halen Akkaya Sağlık Hizmetleri Araştırma ve Geliştirme Kliniğinde hastalarına Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı olarak hizmet vermektedir.

Daha detaylı bilgi için tıklayın..

Vajinismus

Vajinismus Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir? Antalya Vajinismus Tedavisi

Vajinismus Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir? Antalya Vajinismus Tedavisi

Vajinismus, Türkiye’deki cinsel rahatsızlıklar içerisinde önemli bir yer tutmaktadır. 
Cinsel isteksizlik

Cinsel isteksizlik

Cinsel isteksizlik tek bir nedene bağlı olamayabilir diyen Kadın Hastalıkları ve Doğum
Vajinismus bir  hastalık değildir

Vajinismus bir hastalık değildir

Vajinismus bir hastalık değildir diyen Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı