Diş Hekimleri Günü

22 Kasım Diş Hekimleri Günü kutlu olsun.

Op.Dr.Abdulaziz Akkaya
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

22 Kasımda Ülkemizde Diş Hekimliği Eğitimi başladı

Ülkemizin ilk dişçilik yüksekokulu olan “Dişçi Mekteb-i Aliyesi” nin Tıp Fakültesi bünyesinde 22 Kasım 1908 tarihinde kurulması dolayısı ile  ülkemizde bilimsel anlamda diş hekimliği eğitiminin  22 Kasım 1908’de başladı kabul edilir.

Bu nedenle   22 Kasım Diş Hekimleri Günü olarak kabul edilmiştir. 1996 yılından bu yana  ülkemizde her yıl 22 Kasım günü “Diş Hekimliği Günü”, 22 Kasım’ı içine alan hafta ise “Ağız Diş Sağlığı Haftası” olarak kutlanmaktadır.

Ağız ve diş sağlığını bozan faktörler  insanın vücut sağlığını da etkileyerek çeşitli hastalıklara neden olmaktadır.  Örneğin diş çürükleri  hamile kadınlarda erken doğum  riskini artırmaktadır.

Diş eti hastalıkları ve diş çürükleri , yine  kalp- damar , solunum yolları, mide-bağırsak, ..vb  bir çok sistemi etkileyerek yüksek tansiyon, kemik erimesi, şeker hastalığı  risklerini arttırıyor.

Antalya Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Doktor Abdulaziz Akkaya

Antalya Kadın Doğum Uzmanı Op Doktor Abdulaziz Akkaya

Antalya Kadın Doğum Uzmanı Op. Doktor Abdülaziz Akkaya, Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanlığı ihtisasını 1985 yılında başarıyla tamamladı. Isparta Senirkent Devlet Hastanesi ve Isparta Doğumevindeki görev aldıktan sonra 1991 yılında Antalya Devlet Hastanesi’ne tayin oldu.

Antalya Devlet Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde 3 yıl başhekim yardımcısı olarakda çalıştı. 2011 yılında emekliye ayrıldıktan sonra kendi kurduğu Antalya Jinekolji ve Kadın Doğum muayenehanesinde çalışmaktadır. Halen Akkaya Sağlık Hizmetleri Araştırma ve Geliştirme Kliniğinde hastalarına Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı olarak hizmet vermektedir.

Daha detaylı bilgi için tıklayın..

Vajinismus

Vajinismus Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir? Antalya Vajinismus Tedavisi

Vajinismus Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir? Antalya Vajinismus Tedavisi

Vajinismus, Türkiye’deki cinsel rahatsızlıklar içerisinde önemli bir yer tutmaktadır. 
Cinsel isteksizlik

Cinsel isteksizlik

Cinsel isteksizlik tek bir nedene bağlı olamayabilir diyen Kadın Hastalıkları ve Doğum
Vajinismus bir  hastalık değildir

Vajinismus bir hastalık değildir

Vajinismus bir hastalık değildir diyen Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı