Diğer kullanım alanları

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Abdulaziz Akkaya, doğum kontrol haplarının (oral kontraseptifler) doğum kontrolü dışında da kullanım alanları olduğunu belirterek örneğin adet düzensizliği, doğum kontrol haplarının çok sık kullanıldığı durumlardan birisi olduğunu söyledi.

Doğum Kontrol Haplarının diğer kullanım alanları

Doğum kontrol haplarının (oral kontraseptifler) adet düzensizliğinin yarattığı sıkıntıları ortadan kaldırdığı gibi adet kanamasının başlayacağı zamanı bilmek de kadınları rahatlattığını ifade eden Op. Dr. Abdulaziz Akkaya,”Bazı fonksiyonel yumurtalık kistlerinin tedavisin de dönemsel uygulamalar yapılabilmektedir.” şeklinde konuştu.

Doğum kontrol haplarının (oral kontraseptifler) kullanımı ile adet dönemi sancılarında ve özellikle adet öncesi dönemde yaşanan gerginlikte belirgin azalma olduğunun saptandığın vurgulayan Op. Dr. Abdulaziz Akkaya, “Kısırlığın sebeplerinden biri olarak sayılan rahim, yumurtalık ve tüpleri içine alan iltihabi durumlara karşı doğum kontrol haplarının (oral kontraseptifler) koruyucu etkisi olduğu bilinmektedir.” dedi.

Op. Dr. Abdulaziz Akkaya, ayrıca çeşitli araştırmaların doğum kontrol hapı (oral kontraseptifler) kullanımı ile dış gebelik oluşma riskinin azaldığını ve yumurtalık ile rahim kanserinin daha az görüldüğünü ortaya koyduğunu söyleyerek, “Diğer bir kullanım alanı, endometriosiz denen rahimiçi dokunun rahim dışında bulunması durumunda uzun süreli tedavi ile gerileme sağlanabilmesidir. Sosyal açıdan bir avantajı da adetin erkene alınması veya daha ileri tarihe kaydırılması istenen durumlarda doktorunuza danışarak bunun sağlanabilmesidir.” şeklinde konuştu.