sigara ve kısırlık

Kısırlık ve Sigara

Sigara tüketiminin hem üreme bozukluğu yaptığı hem de kısırlık tedavisi gören çiftlerde tedavinin başarı oranını düşürdüğünü ifade eden Op. Dr. Abdulaziz Akkaya sigara kullanan çiftler kısırlık tedavisi düşünüyorlarsa kesinlikle sigarayı bırakmaları gerektiğini söyledi.

Sigaranın kadınlara etkisi

Yapılan araştırmalar sigaranın kadınların yumurtalıklarında olumsuz etkiler yarattığını gösteriyor diyen Antalya Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Abdulaziz Akkaya, elbette kadının ne kadar zamandır ve ne kadar çok sigara tükettiği de kısırlık için oldukça önemli.” dedi.

Sigara ile vücuda alınan nikotin, yumurtalıklarda bulunan hücreleri olumsuz yönde etkileyerek yumurtanın genetik anomalilere gereğinden fazla eğilimli olmasını sağladığına işaret eden Op. Dr. Abdulaziz Akkaya, “Nikotin aynı zamanda yumurtalıklara zarar vererek menopozun daha erken yaşlarda olmasına de neden olabiliyor. Sigara kullanımı doğal yollarla gebe kalmayı zorlaştırıyor ve düşüklere neden olabiliyor.” şeklinde konuştu

Sigaranın erkeklere etkisi

Sigara kullanan erkeklerin, sigara kullanan kadınlara göre erkek üreme sağlığı açısından daha az etkilendiğini söyleyen Op. Dr. Abdulaziz Akkaya, ancak aşırı sigara tüketen erkeklerin, spermlerinde hareket yavaşlamaları ve anomaliler görüldüğü dolayısı ile erkeklerde de kısırlığa da yol açabildiğine vurgu yaptı.
Sigara ve Kısırlık Tedavisi

Kadınlarda sigara tüketiminin üreme sağlığını olumsuz etkilediğinin tekrar altını çizen Op. Dr. Abdulaziz Akkaya, “ Sigara çocuk sahibi olmak için tedavi gören ailelerin döllenmek için daha az yumurta üretimine ve düşük yapmalarına neden olur. Gebelik gerçekleşmiş ise sigara kullanan kadınların çoğu bu nedenle düşük yapar.” dedi.

Kısırlık tedavisine başlamadan 3 – 4 ay önce sigarayı bırakan çiftlerde oldukça başarılı sonuçlar elde edildiğini ifade eden Op. Dr. Akkaya, “Sigara kullanan anne adayları, erken doğum ve sağlıksız bir bebek dünyaya getirebilir. Ani bebek ölümlerinde de sigara içen çiftlerin rolü büyüktür.” şeklinde konuştu.

Antalya Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Doktor Abdulaziz Akkaya

Antalya Kadın Doğum Uzmanı Op Doktor Abdulaziz Akkaya

Antalya Kadın Doğum Uzmanı Op. Doktor Abdülaziz Akkaya, Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanlığı ihtisasını 1985 yılında başarıyla tamamladı. Isparta Senirkent Devlet Hastanesi ve Isparta Doğumevindeki görev aldıktan sonra 1991 yılında Antalya Devlet Hastanesi’ne tayin oldu.

Antalya Devlet Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde 3 yıl başhekim yardımcısı olarakda çalıştı. 2011 yılında emekliye ayrıldıktan sonra kendi kurduğu Antalya Jinekolji ve Kadın Doğum muayenehanesinde çalışmaktadır. Halen Akkaya Sağlık Hizmetleri Araştırma ve Geliştirme Kliniğinde hastalarına Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı olarak hizmet vermektedir.

Daha detaylı bilgi için tıklayın..

Vajinismus

Vajinismus Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir? Antalya Vajinismus Tedavisi

Vajinismus Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir? Antalya Vajinismus Tedavisi

Vajinismus, Türkiye’deki cinsel rahatsızlıklar içerisinde önemli bir yer tutmaktadır. 
Cinsel isteksizlik

Cinsel isteksizlik

Cinsel isteksizlik tek bir nedene bağlı olamayabilir diyen Kadın Hastalıkları ve Doğum
Vajinismus bir  hastalık değildir

Vajinismus bir hastalık değildir

Vajinismus bir hastalık değildir diyen Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı