doğumun başlama belirtileri

Doğumun başlama bulguları

Doğumun başlaması ile ilgili üç bulgunun önemli olduğunu ifade eden Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Abdulaziz Akkaya, “En sık gördüğümüz bulgu ağrıdır.

Ağrı

Doğum eylemi ağrı ile kendini belli eder. Adet ağrısına benzer genellikle ve en önemli özelliği periyodik olmasıdır, yani gelir ve geçer, ve yine gelir ve geçer. Mutlaka ara verir. Bu aralar başlangıçta uzundur, sonra kısalır. Aktif doğum eyleminde ağrılar artık üç dakikada bir olmaya başlar.” dedi.

Sıvı gelmesi

İkinci bulgunun sıvı gelmesi olduğunu söyleyen Op. Dr. Abdulaziz Akkaya. “Ağrı olmadan, sadece su gelmesi % 5-10 arasında görülür. Çoğunlukla önce ağrı olur, sonra sıvı gelir. Su geldiğini hissedersiniz hemen doktorunuzu arayın ama lütfen, önünüzde sizi bekleyen yeterli bir süre olduğunu bilin ve panik yapmayın.” şeklinde konuştu

Kanama

Kanamanın ise üçüncü önemli bulgu olduğunu vurgulayan Op. Dr. Akkaya, doğumun yaklaştığı günlerde eğer sümüksü bir akıntı veya kahverengi bir akıntı olursa, çoğunlukla 24 saat içinde doğum eylemi başlayacağını söyledi.

Bu üç bulgunun ayrı ayrıda olabileceğini yada birlikte görülebileceğinin altını çizen Op. Dr. Abdulaziz Akkaya, “Ağrı ile birlikte kanamanız yada akıntınız olabilir yada sıvı gelebilir. Bebeğiniz geliyor demektir.” dedi.

doğumun başlama belirtileri

 

Op.Dr.Abdulaziz Akkaya
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Antalya Akkaya Jinekoloji Kliniği

Antalya Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Doktor Abdulaziz Akkaya

Antalya Kadın Doğum Uzmanı Op Doktor Abdulaziz Akkaya

Antalya Kadın Doğum Uzmanı Op. Doktor Abdülaziz Akkaya, Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanlığı ihtisasını 1985 yılında başarıyla tamamladı. Isparta Senirkent Devlet Hastanesi ve Isparta Doğumevindeki görev aldıktan sonra 1991 yılında Antalya Devlet Hastanesi’ne tayin oldu.

Antalya Devlet Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde 3 yıl başhekim yardımcısı olarakda çalıştı. 2011 yılında emekliye ayrıldıktan sonra kendi kurduğu Antalya Jinekolji ve Kadın Doğum muayenehanesinde çalışmaktadır. Halen Akkaya Sağlık Hizmetleri Araştırma ve Geliştirme Kliniğinde hastalarına Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı olarak hizmet vermektedir.

Daha detaylı bilgi için tıklayın..

Vajinismus

Vajinismus Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir? Antalya Vajinismus Tedavisi

Vajinismus Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir? Antalya Vajinismus Tedavisi

Vajinismus, Türkiye’deki cinsel rahatsızlıklar içerisinde önemli bir yer tutmaktadır. 
Cinsel isteksizlik

Cinsel isteksizlik

Cinsel isteksizlik tek bir nedene bağlı olamayabilir diyen Kadın Hastalıkları ve Doğum
Vajinismus bir  hastalık değildir

Vajinismus bir hastalık değildir

Vajinismus bir hastalık değildir diyen Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı