Hamilelikte cinsel yaşam

Hamilelikte cinsel ilişkiye girmek bebeğe zarar vermez.

Hamilelikte cinsel yaşam ile ilgili konulara açıklık getiren Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op.Dr.Abdulaziz Akkaya, anne ve baba adaylarının hamilelikte cinsel ilişkiye girmekten kaçınmalarını gereksiz olduğunu , hamilelik normal seyrettiği sürece istenildiği sürece cinsel ilişkiye girilebileceğini söyledi.

Gebelikte cinsel ilişki

Gebelikte cinsel yaşam konusunda anne ve baba adaylarının doktorlarına çoğu zaman sormadıkları hatta soramadıkları için bilgilerinin yetersiz olduğu ifade eden Op.Dr.Akkaya , “Meslektaşlarımızda çoğu zaman anne ve baba adaylarıyla yaptıkları görüşmelerde gebelikte cinsel ilişki üzerinde fazla durmuyorlar. Cinsellik konusu ancak ve ancak gebelikle ilgili bir sorun yaşandığında gündeme gelir ve bu durumda da genellikle cinselliğin bir süre yasaklanması söz konusu oluyor .”dedi.

Normal bir gebelik geçiren çoğu kadın gebeliğinin son gününe kadar (sularının gelmesi veya doğum eyleminin başlamasına kadar) cinsel ilişkide bulunmasında herhangi bir sakınca olmadığını vurgulayan Op.Dr.Akkaya, “ Cinsel ilişkiye girmek bebeğe zarar vermez. Çünkü amniotik kese yani bebeğin bulunduğu içi amnion sıvısıyla dolu kese) ve rahimle güçlü kasları bebeği korur. Ayrıca rahim ağzındaki kalın mukus tabakası enfeksiyonlara karşı bariyer oluşturur. Eşinizin penisi cinsel ilişki sırasında bebekle temas etmez. “ şeklinde konuştu.

Op.Dr. Akkaya, bir çok kadın için hamilelik sırasında cinsel ilişkiye girmenin güvenli olduğunu ancak bazı durumlarda tehlikeli olabileceğine dikkat çekerek hamilelikte cinsel ilişkiden kaçınmak gereken veya mutlaka doktora danışılması gereken kimi durumları ise şöyle sıraladı.:

• Geçmişte düşük yaşadıysanız veya şu an düşük riskiniz varsa

•Daha önce erken doğum eylemi hikayeniz varsa (37 haftadan önce doğum yaptıysanız) veya şu an erken doğum açısından riskliyseniz (rahim kasılmalarınız varsa)

• Multiple gebelik (ikiz, üçüz,..gibi)

•Beklenmeyen vajinal kanamanız varsa

• Amniotik sıvı geliyorsa (suyunuz geliyorsa)

•Serviks (rahim ağzı erken açıldığıysa (servikal yetmezlik)

•Plasenta (bebeğinizin eşi) kısmen veya tamamen rahim ağzını kapatıyorsa (plasenta previa)