hamilelikte ilaç kullanımı

Hamilelikte ilaç kullanımı

Gebelikte  ilaç kullanmak zorunda kalınabilir.

Hamilelikte ilaç kullanımı ile ilgili sorularla ilgili kısa bir bilgilendirme yapan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Abdulaziz Akkaya, “Gebelik dönemi bazı yakınmalar, önceden var olan hastalıklar ya da gebelikte yeni gelişen durumlar nedeniyle çeşitli ilaçların kullanıldığı bir dönemdir.” dedi.

Uyulması gereken kurallar var

Elbette tıbbi durumlar gerektirdiğinde hamilelikte ilaçlar kullanılabilir, kullanılmalıdır da,  diyen Op.Dr. Akkaya. “Anne adayı şiddetli yakınmaları olduğunda gebe olduğu için tıbbın tedavi olanaklarından yoksun bırakılmamalıdır. Ancak gebelikte ilaç kullanımında uyulması gereken kurallar vardır ve bu kurallara uylarak kullanıldığında, gebelikte alınan ilaçların gebelik ve bebek üzerinde istenmeyen etkiler oluşturması beklenmez.” şeklinde konuştu.

En önemli kuralın gebelikte tıbbi durum ya da yakınmalar ilaç kullanımını gerektirmedikçe ilaç kullanmamak olduğunu vurgulayan Op. Dr. Akkaya, hamilelikte kullanılacak ilaçları mutlaka doktor önerisiyle kullanması gerektiğinin altını çizdi.

Gebelikte kullanılması gerekli ilaç alımında ana kuralın her zaman için kar/zarar oranı olduğunu ifade eden Op.Dr. Akkaya, “Verilecek ilaçların gebeliğe herhangi bir sakıncasının olmaması veya en asgari şekilde olması hem anne adayının gebeliğin rahat gidişatı hem de içeride gelişen bebeğin sağlığı açısından son derecede önemlidir.” Dedi.

Hamilelikte ilaç kullanımı ile ilgili ana kurala doğru şekilde uyulduğu takdirde önemli bir sıkıntı ile karşılaşılmayacağının altını çizen Op. Dr. Akkaya,  “Bu konuda hamilelerin kadın doğum uzmanlarının önerilerine uymalarının şart olduğunu belirtti.

hamilelikte ilaç kullanımı

 

Antalya Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Doktor Abdulaziz Akkaya

Antalya Kadın Doğum Uzmanı Op Doktor Abdulaziz Akkaya

Antalya Kadın Doğum Uzmanı Op. Doktor Abdülaziz Akkaya, Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanlığı ihtisasını 1985 yılında başarıyla tamamladı. Isparta Senirkent Devlet Hastanesi ve Isparta Doğumevindeki görev aldıktan sonra 1991 yılında Antalya Devlet Hastanesi’ne tayin oldu.

Antalya Devlet Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde 3 yıl başhekim yardımcısı olarakda çalıştı. 2011 yılında emekliye ayrıldıktan sonra kendi kurduğu Antalya Jinekolji ve Kadın Doğum muayenehanesinde çalışmaktadır. Halen Akkaya Sağlık Hizmetleri Araştırma ve Geliştirme Kliniğinde hastalarına Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı olarak hizmet vermektedir.

Daha detaylı bilgi için tıklayın..

Vajinismus

Vajinismus Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir? Antalya Vajinismus Tedavisi

Vajinismus Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir? Antalya Vajinismus Tedavisi

Vajinismus, Türkiye’deki cinsel rahatsızlıklar içerisinde önemli bir yer tutmaktadır. 
Cinsel isteksizlik

Cinsel isteksizlik

Cinsel isteksizlik tek bir nedene bağlı olamayabilir diyen Kadın Hastalıkları ve Doğum
Vajinismus bir  hastalık değildir

Vajinismus bir hastalık değildir

Vajinismus bir hastalık değildir diyen Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı