kanser aşısı

Rahim Ağzı Kanserine Karşı Aşı

Rahim ağzı kanserine karşı HPV aşı uygulaması ile ilgili bir açıklama yapan Kadın Hastalıkları ve Doğum uzmanı Op.Dr.Abdulaziz Akkaya, 9 yaşından itibaren koruyucu olarak yapılan HPV aşısının artık her yaşta uygulanabildiğini söyledi.

Kanserden koruyor

HPV Aşısının kanserden korurken ilk aşamada iyileştirme özelliği de taşıdığın belirten Op.Dr.Akkaya “İnsan papiloma virüsleri (HPV); deri ve vajinada papillomlara (siğil) yol açan bir virüstür. Yol açtığı enfeksiyon sıklıkla iyi huylu olmasına rağmen, bazı tipleri rahim ağzı kanserine yol açmaktadır.” şeklinde konuştu.

HPV ye bağlı rahim ağzı kanserinden korunmak için şu anda piyasada bulunan aşının 6 ay süresince üç kez uygulanmasının önerildiğinin altını çizen Op. Dr. Akkaya, HPV Aşısı için uygun yaş net olarak tespit edilmemişse de ergenlik öncesi genç kızlara aşı yapılmasının en iyi koruyucu etkiyi oluşturacağı düşünülmektedir. HPV aşıları kansere yol açan tüm HPV tiplerini kapsamamaktadır. Bu nedenle aşı %100 koruyucu değildir.” dedi.

kanser aşısı

 

Antalya Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Doktor Abdulaziz Akkaya

Antalya Kadın Doğum Uzmanı Op Doktor Abdulaziz Akkaya

Antalya Kadın Doğum Uzmanı Op. Doktor Abdülaziz Akkaya, Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanlığı ihtisasını 1985 yılında başarıyla tamamladı. Isparta Senirkent Devlet Hastanesi ve Isparta Doğumevindeki görev aldıktan sonra 1991 yılında Antalya Devlet Hastanesi’ne tayin oldu.

Antalya Devlet Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde 3 yıl başhekim yardımcısı olarakda çalıştı. 2011 yılında emekliye ayrıldıktan sonra kendi kurduğu Antalya Jinekolji ve Kadın Doğum muayenehanesinde çalışmaktadır. Halen Akkaya Sağlık Hizmetleri Araştırma ve Geliştirme Kliniğinde hastalarına Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı olarak hizmet vermektedir.

Daha detaylı bilgi için tıklayın..

Vajinismus

Vajinismus Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir? Antalya Vajinismus Tedavisi

Vajinismus Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir? Antalya Vajinismus Tedavisi

Vajinismus, Türkiye’deki cinsel rahatsızlıklar içerisinde önemli bir yer tutmaktadır. 
Cinsel isteksizlik

Cinsel isteksizlik

Cinsel isteksizlik tek bir nedene bağlı olamayabilir diyen Kadın Hastalıkları ve Doğum
Vajinismus bir  hastalık değildir

Vajinismus bir hastalık değildir

Vajinismus bir hastalık değildir diyen Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı