kıllanmada artış

Aşırı tüylenme

Aşırı tüylenme tanımının objektif bir kriteri olmadığını belirten Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Abdulaziz Akkaya, ırklara, coğrafik bölgeye, ailesel yapıya göre tüy yoğunluğunun ve renginin farklılıklar gösterebildiğini söyledi.

Bacaklar ve kollarda tüylerin varlığının bir dereceye kadar kabul edilebilirken, özellikle karın ve yüz bölgesinde artan tüylenme rahatsız edici olabildiğini söyleyen Op. Dr. Abdulaziz Akkaya , “Tüylenmenin hormonal faktörlere bağlı olup olmadığını araştırmak için hipofiz bezi, yumurtalık, tiroid bezi, böbreküstü bezi hormon düzeyleri incelenir. Bunlarda olan artışlar bu bezlerin normalden fazla büyümesi veya tümörlerine bağlı olabilir.” dedi.

Tanıya göre tedavi

Aşırı tüylenme de tanıyı kesinleştimek için ultrasonografi, MR, Tomografi gibi yöntemlerden yararlanmak gerekebileceğini hatırlatan Op. Dr. Abdulaziz Akkaya, tanı kesinleştikten sonra ilgili uzman doktoru tarafından ilgili organda mevcut olan patolojiye uygun ilaç tedavisi veya cerrahi girişimde bulunulacağını kaydetti.

Polikistik Over Sendromu

Yumurtalıkları ilgilendiren ve en sık rastlanan nedenlerden birinin Polikistik Over Sendromu olduğunu vurgulayan Op.Dr.Akkaya, Polikistik over sendromunda medikal tedavinin ön planda olduğunu cerrahi müdahalenin ancak ilaç tedavisine yanıt alınamayan durumlarda seçilebileceğinin altınını çizdi.

Normal olabilir

Aşırı tüylenme rahatsızlıklarında herhangi bir hormonal bozukluk saptanamadığında ise epilasyon ve benzeri estetik çözümler uygulanabileceğini söyleyen Antalya Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Abdulaziz Akkaya, “Genetik özelliklere bağlı olarak bazı kadınlarda bu bölgelerde de ince ve hatta bazen daha kalın ve koyu renkli kıllar olabilmekte ve bu durumlarda kadınlar muhtemel bir hormonal bozukluk endişesiyle doktora başvurabilmektedirler. Bu tür durumlarda yapılan hormonal incelemeler çoğu durumda normal sonuçlanmakta ve epilasyon ile kıl köklerinin alınması dışında kalan tedavi yöntemleri sonuç vermemektedir.” şeklinde konuştu.

kıllanmada artış

Antalya Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Doktor Abdulaziz Akkaya

Antalya Kadın Doğum Uzmanı Op Doktor Abdulaziz Akkaya

Antalya Kadın Doğum Uzmanı Op. Doktor Abdülaziz Akkaya, Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanlığı ihtisasını 1985 yılında başarıyla tamamladı. Isparta Senirkent Devlet Hastanesi ve Isparta Doğumevindeki görev aldıktan sonra 1991 yılında Antalya Devlet Hastanesi’ne tayin oldu.

Antalya Devlet Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde 3 yıl başhekim yardımcısı olarakda çalıştı. 2011 yılında emekliye ayrıldıktan sonra kendi kurduğu Antalya Jinekolji ve Kadın Doğum muayenehanesinde çalışmaktadır. Halen Akkaya Sağlık Hizmetleri Araştırma ve Geliştirme Kliniğinde hastalarına Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı olarak hizmet vermektedir.

Daha detaylı bilgi için tıklayın..

Vajinismus

Vajinismus Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir? Antalya Vajinismus Tedavisi

Vajinismus Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir? Antalya Vajinismus Tedavisi

Vajinismus, Türkiye’deki cinsel rahatsızlıklar içerisinde önemli bir yer tutmaktadır. 
Cinsel isteksizlik

Cinsel isteksizlik

Cinsel isteksizlik tek bir nedene bağlı olamayabilir diyen Kadın Hastalıkları ve Doğum
Vajinismus bir  hastalık değildir

Vajinismus bir hastalık değildir

Vajinismus bir hastalık değildir diyen Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı