kadın doğum muayenesi

Kolposkopik Muayene

Kolposkopi, kadın üreme sisteminin görülebilir kısımlarının dış genital organlar vajen ve rahim ağzının özel yöntemlerle büyütülerek incelenmesidir.

Kolposkopi  genellikle 20-30 dakika süren ve genellikle ağrısız bir işlemdir

Neden Kolposkopi

Kolposkop denilen ışıklı alet rahim ağzının görüntüsünü büyütür, böylece daha iyi muayenesini ve görülebilmesini sağlar.

Kolposkopi, anormal hücresel değişikliklerin varsa nedenini ortaya koymak için yapılır. Bu tetkik sayesinde rahim ağzının kanserleri çok erken evrede yakalanabilir.

Kolposkopi öncesi

İşlem öncesi  kadın idrar torbasını ve barsaklarını boşaltırsa  daha rahat olabilecektir. İşlemden 24 saat öncesinde duş alınmaması vajinal ilaçlar veya tampon uygulamaması, cinsel ilişkide bulunulmaması gerekmektedir.

Kolposkopik Muayene

Kolposkopik muayene için, kadın jinekolojik muayene masasına sırt üstü yatar bacaklarını her iki yanda bulunan bacaklıklara koyar. Spekulum vajene yerleştirilir ve rahim ağzı rahatça görülür. Rahim ağzı tuzlu su ile silinerek vajinal akıntılar uzaklaştırılır. Daha sonra özel ilaçlarla rahim ağzı ıslatılır ve kolposkopi ile incelenir. Sorunlu görülen, hücresel değişiklik olduğu düşünülen dokulardan biyopsi (parça) alınır. Alınan parça patolog tarafından incelenir. Bu tetkik sayesinde rahim ağzının kanserleri çok erken evrede yakalanabilir.

Kolposkopi rahim ağzı, vagen veya vulvanın yakından muayenesini sağlar. Kolposkop denilen ışıklı alet rahim ağzının görüntüsünü büyütür, böylece daha iyi muayenesini ve görülebilmesini sağlar.

Kolposkopinin başlangıcında muayene olunan  kadın-doğum masasına sırt üstü yatılır.. Muayene sırasında uygulanan alet kadının vagenine yerleştirilerek rahim ağzının rahat görülmesi sağlanacaktır. Tuzlu su ile rahim ağzı ve vagendeki akıntılar giderildikten sonra, özel bir sıvı ile rahim ağzı ıslatılacaktır  Bu işlem ile eğer sorunlu bir doku, hücre varsa bu sıvı etkisi ile beyaz renge dönecektir. Bu sayede beyaz bölgeleri daha ayrıntılı incelenerek, gerekirse bu bölgelerden biyopsi (parça) alınacaktır.

Biyopsi alımı

Alınan parça  patolojiye gönderilerek patolog  tarafından incelenmesi istenecektir.

Biyopsi, sırasında hafif kramp ve ağrı hissedebilir. Bu işlem sırasında kadın mümkün olduğunca kendisini kasmamalı, yavaş ve derin nefes alıp vermelidir. Bazı kadınlarda ise  sedoanaljezi denilen hafif uyuşturma yapılabilir.

kadın doğum muayenesi

Antalya Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Doktor Abdulaziz Akkaya

Antalya Kadın Doğum Uzmanı Op Doktor Abdulaziz Akkaya

Antalya Kadın Doğum Uzmanı Op. Doktor Abdülaziz Akkaya, Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanlığı ihtisasını 1985 yılında başarıyla tamamladı. Isparta Senirkent Devlet Hastanesi ve Isparta Doğumevindeki görev aldıktan sonra 1991 yılında Antalya Devlet Hastanesi’ne tayin oldu.

Antalya Devlet Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde 3 yıl başhekim yardımcısı olarakda çalıştı. 2011 yılında emekliye ayrıldıktan sonra kendi kurduğu Antalya Jinekolji ve Kadın Doğum muayenehanesinde çalışmaktadır. Halen Akkaya Sağlık Hizmetleri Araştırma ve Geliştirme Kliniğinde hastalarına Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı olarak hizmet vermektedir.

Daha detaylı bilgi için tıklayın..

Vajinismus

Vajinismus Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir? Antalya Vajinismus Tedavisi

Vajinismus Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir? Antalya Vajinismus Tedavisi

Vajinismus, Türkiye’deki cinsel rahatsızlıklar içerisinde önemli bir yer tutmaktadır. 
Cinsel isteksizlik

Cinsel isteksizlik

Cinsel isteksizlik tek bir nedene bağlı olamayabilir diyen Kadın Hastalıkları ve Doğum
Vajinismus bir  hastalık değildir

Vajinismus bir hastalık değildir

Vajinismus bir hastalık değildir diyen Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı