Gebeler Yazın Çok Dikkatli Olmalı

03 Temmuz 2016 tarihinde,Antalya Gazetesi , Birlik Haber ve Anka Haber’de  Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Op.Dr.Abdulaziz Akkaya“Gebeler Yazın Çok Dikkatli Olmalı” başlıklı yazısının haberleri  yayınlandı.

“Gebeler Yazın Çok Dikkatli Olmalı”

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Abdulaziz Akkaya, gebeleri sıcak ve bunaltıcı havalarda oluşabilecek riskler konusunda dikkatli olmaya davet etti. Gebelerin günde 8-10 bardak su içmesi gerektiğinin altını çizen Op. Dr. Abdulaziz Akkaya, “Gebeler, alkollü içeceklerden, tonik, bitter lemon, pastorize edilmemiş süt ve kaynağı belirsiz süt ürünlerinden, kola, kahve, çay, tatlı içeceklerden, sentetik tatlandırıcılardan mümkün olduğunca uzak durulmalıdır” ifadelerini kullandı.

Sıcak Havaların Gebelerdeki Olumsuz Etkileri

Su içmenin organların fonksiyonlarını desteklediğini söyleyen Akkaya, Derinin elastik kalırmasının, böbreklerde yıkama ve zararlı maddeleri atılmasının yeterli su alımıyla ilgili olduğunu belirterek şunları ekledi:
“Ana rol suya aittir. Gebelikte sık görülen kabızlık da bol su içerek önemli ölçüde engellenmiş olur. Bol su içmenin zihinsel kapasiteyi arttırdığını biliyoruz. Yeterli su alımız, yorgunluk, konsantrasyon güçlüğü ve hâlsizlik ataklarına karşı etkilidir.

Özellikle çok yoğun sıcak ve yoğun nemin olduğu ortamlarda gebelerin dikkatli olmasında yarar var. Hamileler mümkün olduğu kadar güneşe çıkmamalı, beslenmelerine dikkat etmeli, ve gebelikte vücudun sıvı ihtiyacı artığı için ek sıvı almalı. Hava sıcaklığının yüksek olması, vücut ısısını yükselterek dehidratasyona yani vücudun susuz kalmasına yol açabilir. Böyle durumlarda erken doğum riski, tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonları, kabızlık, basur gibi pek çok durumla karşılaşma riski de artar.”

Bol Sıvı Alınmalı

Sıcak havaları biraz daha rahat geçirebilmeleri için gebelere önerilerde bulunan Op. Dr. Akkaya gebelerin özellikle biraz daha fazla sıvı almaları gerektiğinin altını çizerek, “Zaten tüm gebelik boyunca gebelerin fazla sıvı tüketmelerini öneriyoruz. Gebelik süresince bol miktarda su ve sıvı alımı sizin ve gebeliğiniz açısından son derecede yararlıdır. Özellikle bol su tüketimi idrar yolu enfeksiyonu, oligohidramnios bebeğin amnion sıvısının normalden az oluşu, erken doğum eylemi, solunum yolu enfeksiyonları, kabızlık, ishal gibi pek çok durumda koruyucu veya tedavi edici olabilir” ifadelerini kullandı.

Sık Sık Ilık Duş Alınmalı

Akkaya, şöyle devam etti:
“Gün içinde sık sık ılık duş alınması vücut ısısının regüle edilmesine önemli katkı sağlamaktadır. Sık sık ılık duş alınması, aşırı sıvı kaybı, ani hâlsizlik, güneş çarpması risklerini de önemli ölçüde azaltmaktadır. Aşırı soğuk su ile duş alınmasını önermiyoruz. Çünkü aşırı soğuk su ile duş alınması, vücut ısısının ani düşmesine yol açabilir. Yine gebelikte tansiyon değişimlerin yaşanabildiği için aşırı soğuk su ile duş alınması kalp damar sisteminde stabiliteyi bozabilir.”