Menopoz

menopoz

Menopoz kadınlarda yeni bir hayatın başlangıcıdır. Bazı kadınlar için menopoz yaşlanmanın ve tükenişin işaretidir. Oysa çağımız bunu kabul etmiyor.Hekim, hastasını pozitif bir bakışla izlemelidir.

Menopoz deyince kadınlarımızın akıllarına adetten kesilme, fonksiyonel değişiklikler ve doğurmayeteneğinin kaybolması geliyor. Bütün kadınlar ostrojen eksikliğine bağlı semptomlar gösterir. Bazı kadınlarımız ise disfoksiyonel kanamalarda ostrojen fazlalığı bile sergiler. Kanamanın organik nedenleri araştırılmalıdır. Gerekirse parça alınıp patolojiye gönderilmeli. Kanama odağı tespit edilmeli, gerekirse hasta hastaneye yatmalı, patoloji sonucuna göre tedavi şekli belirlenmelidir.

Stresten uzak durun

Menopozda sıklıkla rastlanan ateş basması, ostrojen azlığından dolayı düşürülmektedir. Geceleri ve stresli hallerde daha çok görülür. Bu durum kadınların yüzde 50’sinde görülür. Yüzde 20’sinde beş yıl veya daha fazla sürmekte, hepsi de ostrojen azlığına bağlıdır.

Kadınlar, erkeklere nazaran kardıyovasküler hastalıklardan korunmuşlardır. Yalnız kadınlarımız düzenli olarak doktora görünmeliler. Türk toplumu olarak kapalıyız, rahatsızlıklardan kurtulmak için bunu asmalıyız.
 

Menopozlu hanımlarda psikolojik rahatsızlıklar ve ani durum değişiklikleri gözlenebilir. Bu tür insanların düzenli bir yaşantıya ve morale ihtiyaçları vardır.

Bu konuda yakınlarının da desteklerine ihtiyaç duyarlar. Ancak unutmamalılar ki menopozla cinselliğin bir ilgisi yoktur. Menopoz dönemine giren kadınların çok sınırlı asabı oldukları gözlenir.

Bu dönemde kadınlar menopoz hakkında yeterince bilgilendirilip, psikolojik bunalımı aşmaları için yardımcı olunmalıdır.
 

Günümüzde teknoloji ve tıp o kadar ilerledi ki artık kadınların menopoz korkusu ortadan kaldırıldı. Tedavi yöntemleriyle kadınların menopoz dönenime girmeleri uzatılabilir.

Kontrollere gidin

Kadınların hiç çekinmeden mutlaka bir doktor kontrolünde olmaları kendileri için son derece yararlıdır.

Menopoz dönemindeki rahatsızlıkların en aza indirilmesi ve psikolojik hallerinin daha iyi olması için kadınlara psikologları öneriyoruz.

Kadınların menopoz dönemine girmesi başlangıcında eş ve dostlarının sıkı bir dostluğuna ihtiyacı vardır.

 

menopoz

Op.Dr.Abdulaziz Akkaya
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Antalya Akkaya Jinekoloji Kliniği

Antalya Kadın Doğum, Antalya Kürtaj, Antalya Kızlık Zarı Dikimi, Antalya Vajina Estetiği, Antalya Gebelik Takibi, Antalya Doğum, Antalya Sezaryen, Vajina Estetiği ,Genital Siğiller, HPV Enfeksiyonu, Vajinusmus, Kısırlık, Tüp Bebek…