Vajina Estetiği

Vajina estetiği açısından büyük dudaklar ya da dış dudaklar, kadın cinsel organının yani vulvanın dışarıdan bakıldığında görünen kısmıdır.

Cinsel yaşam etkilenebilir

Kadın cinsel organlarında doğuştan olan şekilsel farklılıklar ya da yılların ilerlemesiyle ortaya çıkan normal değişiklikler ve vajina estetiği birçok kadında psikolojik rahatsızlığa, mutsuzluğa ve komplekse yol açabilir. Böyle bir durum, kadının cinsel yaşamını etkiler ya da kadının cinsel ilişkiye girmesine de engel oluşturabilir.

Vajina estetiği açısından büyük dudaklar ya da dış dudaklar, kadın cinsel organının yani vulvanın dışarıdan bakıldığında görünen kısmıdır. Dış dudakların şekli, büyüklüğü ve dolgunluğu ise vajina estetiği üzerinde en göze çarpan faktörlerdir. Bazı genç kadınlarda bu dış anatomik yapıların bir kısmı ya hiç gelişmemiş, ya az gelişmiş, ya asimetrik olarak gelişmiş ya da fazla gelişmiş olarak karşımıza çıkar.

Vajina estetiği, ciddiye alınması gereken bir sorun mudur ?

Vulva yani dış dudakların ve vajina estetiği görünümü ile ilgili genel olarak rastlanan sorun, ya aşırı dolgun olması ya da yeterince dolgun olmamasıdır.

Vajina estetiği açısından dış dudakların fazla dolgun olması, genelde doğuştan gelen yapısal gelişime bağlıdır. Dış dudakların dolgunluğuyla birlikte bazen genital bölgenin üzerindeki kasıklar arasında kalan üçgen şeklindeki pubis bölgesi de dolgun olur. Pubis bölgesinin dolgunluğu özellikle bikini giyildiğinde kendini gösteren, estetik olmayan kötü bir görünüm oluşturur. Büyük dudakların dolgunluğu, vajinanın aşırı terlemesine, terlemeye bağlı olarak kötü kokmasına, vagina salgılarının birikerek mantar enfeksiyonlarına zemin hazırlamasına, bu yüzden kadının erkek karşısında kendini kötü hissetmesi gibi psikolojik sorunlara da neden olur. Diğer taraftan kadının kıyafet seçiminde de kısıtlama oluşturması, dilediği şekilde bikini, pantolon ya da iç çamaşırı giyememesi de ayrı bir sorun olur. Dolgun olan büyük dudakların, lokal anestezi altında uyuşturularak ya da gerektiği durumlarda genel anestezi altında küçültülmesi gerekir. Dış dudakları dolgun olan kadınların genelde pubis bölgesi de dolgun olur. Eğer pubis bölgesinde yani kasık üçgeninde de dolgunluk varsa bu bölgeye de liposuction uygulandığında sonuç daha da çarpıcı olur.

Vajina estetiği kimler için uygundur?

Vajina estetiği ve estetik dış dudak küçültme ameliyatlarını, bu tür şikayetleri hisseden, ergenlik döneminin bitmesiyle genital organların şekillenme süreci tamamlanmış olan kadınlarda uygulamak mümkündür. Kadının çocuk doğurup doğurmadığının ya da o güne kadar cinsel ilişkiye girip girmediğinin hiçbir önemi yoktur. Çünkü kızlık zarı vaginanın girişinde yer alır ve dış dudaklar ise vajinanın dışında kaldığı için bu işlem kızlık zarına zarar vermez. Vajina estetik ameliyatının, hamile kalmaya, hamileliğin sonunda normal doğum yapmaya, cinsel ilişkiye girmeye ve orgazma hiçbir engeli yoktur. Yani bu ameliyatın ardından isterseniz hamile kalınabilir, normal doğum yapılabilir. Orgazm durumunda da bir değişiklik olmaz.

Vajina estetiği yani dış dudak estetiği, aktif cinsel hayatın başlamadığı genç kızlarda da yapmak mümkündür. Son derece basit ve iyileşmesi uzun zaman almayan dış dudakların ihtiyaca göre küçültülmesi, yeniden yapılandırılması, cinsel hayat öncesi özgüven kazanılmasını sağlayarak vajinismus gibi cinsel hayatında sorun  yaratabilecek kadının korkulu rüyalarını da sona erdirir.