Babalar Günü

 “Babalar Günü” nü kutluyor, sağlıklı, mutlu, uzun yıllar diliyorum.

Op. Dr. Abdulaziz Akkaya
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Pek çok ülkede her yıl haziran ayının üçüncü pazar günü kutlanan Babalar Günü, babaların onuruna kutlanan özel bir gün.

Nereden çıktı babalar günü?

Sonora Smart Dodd, Bir Amerikan İç Savaşı gazisinin kızı . Sonora Smart Dodd, Anneler Günü gibi babaların da bir günü olması gerektiğini düşünmekteydi. Dodd’un babası annelerinin yokluğunda altı çocuğunu tek başına büyütmüştü.

Sonora Smart Dodd, babasının doğum günü olan 5 Haziran’ın Babalar Günü ilan edilmesi için çalışmalara başlattı. Ancak yürüttüğü çalışmalar 5 Haziran gününe yetişmediği için  Babalar Günü kutlamaları haziran ayının üçüncü pazar gününe ertelendi.

İlk kutlama 1910 yılında

19 Haziran 1910’da Washington’un Spokane şehrinde Babalar Günü ilk kez kutlandı. 1924 yılında Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Calvin Coolidge kutlamaları desteklemesine rağmen, resmi olarak Babalar Günü ilan etmedi.
1972  yılında yasal olarak kutlanmaya başladı.

1966 yılında ise o dönemin başkanı Lyndon Johnson, her yıl haziran ayının üçüncü pazarının Babalar Günü olarak kutlanacağını açıklayan bir bildiri yayımlamıştır. 1972 yılındaysa başkan Richard Nixon’ın imzasıyla Babalar Günü yasal olarak ABD’de resmi tatil ilan edilmiştir.

Katolikler  farklı tarihte kutluyor

Katolikler ise Babalar Günü olarak farklı bir tarihi kutlarlar. Katolikler bu kutlamayı dini açıdan ele alıp Hıristiyanlık peygamberi İsa’nın babası anısına, Mart ayının 19. gününü St. Joseph Günü adı altında babalarına armağan etmektedirler.

Bazı ülkelerde bu kutlamalar dini özelliklerinin dışına çıkmıştır.