Hamilelikte ilaç kullanımı

Gebelikte  ilaç kullanmak zorunda kalınabilir.

Hamilelikte ilaç kullanımı ile ilgili sorularla ilgili kısa bir bilgilendirme yapan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Abdulaziz Akkaya, “Gebelik dönemi bazı yakınmalar, önceden var olan hastalıklar ya da gebelikte yeni gelişen durumlar nedeniyle çeşitli ilaçların kullanıldığı bir dönemdir.” dedi.

Uyulması gereken kurallar var

Elbette tıbbi durumlar gerektirdiğinde hamilelikte ilaçlar kullanılabilir, kullanılmalıdır da,  diyen Op.Dr. Akkaya. “Anne adayı şiddetli yakınmaları olduğunda gebe olduğu için tıbbın tedavi olanaklarından yoksun bırakılmamalıdır. Ancak gebelikte ilaç kullanımında uyulması gereken kurallar vardır ve bu kurallara uylarak kullanıldığında, gebelikte alınan ilaçların gebelik ve bebek üzerinde istenmeyen etkiler oluşturması beklenmez.” şeklinde konuştu.

En önemli kuralın gebelikte tıbbi durum ya da yakınmalar ilaç kullanımını gerektirmedikçe ilaç kullanmamak olduğunu vurgulayan Op. Dr. Akkaya, hamilelikte kullanılacak ilaçları mutlaka doktor önerisiyle kullanması gerektiğinin altını çizdi.

Gebelikte kullanılması gerekli ilaç alımında ana kuralın her zaman için kar/zarar oranı olduğunu ifade eden Op.Dr. Akkaya, “Verilecek ilaçların gebeliğe herhangi bir sakıncasının olmaması veya en asgari şekilde olması hem anne adayının gebeliğin rahat gidişatı hem de içeride gelişen bebeğin sağlığı açısından son derecede önemlidir.” Dedi.

Hamilelikte ilaç kullanımı ile ilgili ana kurala doğru şekilde uyulduğu takdirde önemli bir sıkıntı ile karşılaşılmayacağının altını çizen Op. Dr. Akkaya,  “Bu konuda hamilelerin kadın doğum uzmanlarının önerilerine uymalarının şart olduğunu belirtti.