Hamilelikte Saç Dökülmesi

Hamilelikte saç dökülmesi genellikle doğum sonrası gözlenen bir durumdur. Saç dökülmesi genellikle doğum sonrası ortalama 3. ayda olur ve 3-5 ay kadar devam eder.

Çünkü gebelik sırasında artan östrojen hormonu saçların dökülmesini önlemektedir. Gebelikte östrojen hormonundaki artış saç gelişimini hızlandırmakta ve saç dökülmesini önlemektedir.

Olağan koşullarda herhangi bir anda saç kıllarının %90’ı büyüme, %10’u ise dinlenme evresindedir. Dinlenme evresindeki saçlarda 2–3 ayda bir dökülme olur ve yerine yeni saçlar çıkar.

İster gebelik sırasında olsun veya doğum sonrasında olsun, bu saç kaybı geçici olup, kelliğe yol açmaz.

Ani saç dökülmesi

Ancak bazı kadınlarda saç dökülmesi gebelik sırasında da olabilmektedir. Gebeliğin 1-5 aylarındaki dönemde  “telogen effluvium” denilen ani, aşırı saç kaybı yaşanabilir. Gebelerin yaklaşık %40-50 sinde görülebilen ani saç dökülmesi geçici bir durumdur. Doğumdan sonra 6–12. aylarda normale dönmeye başlar

Saç bakım önerileri

Doğum sonrası saç dökülmesini azaltmak için
*Saçta gerginlik, kopma yaratarak saçınızı strese sokacak, at kuyruğu, maşa, saç örgüsü, sıkı tokalar ve fön gibi işlemlerden kaçınılmalıdır.
*Sebze ve meyve ile beslenmeye ağırlık verilmelidir. Sebze ve meyvelerin içerdikleri flavanoid ve antioxidanlar ile saçı güçlendirmektedir.
*Biotin ve slika içeren şampuan ve saç kremleri tercih edilmelidir.
*Saç ıslakken daha kırılgandır, yumuşakça taranmalı, sert saç fırçalarından kaçınılmalıdır.