Kürtaj en fazla kaç defa yapılabilir?

Kaç kez kürtaj olunabilir?

Kürtaj sayısı: Çok merak edilen ve  sık sorulan konulardan bir tanesi de bir kadının en fazla kaç kez kürtaj yaptırabileceğidir.

Sık yapılan kürtaj kısırlık yapar mı? Yada kürtaj sayısının fazla olması kısırlık riskini artırır mı?  soruları çok sık sorulmaktadır.

Normal şartlarda kürtaj operasyonu kısırlık yapmaz. Ancak kürtaj her ne kadar sık yapılan basit bir işlem gibi görülse de uygunsuz şartlarda ve steriliteye önem verilmeden yapılırsa kısırlık gibi ciddi sonuçlar doğurabileceği akıldan çıkarılmamalıdır.

Rahim içi yapışıklık

Bir kez bile yapılmış olsa kürtaj işleminden sonra rahim içinde yapışıklıklar oluşabilmektedir. Bu yapışıklıklar ise hamile kalmayı zorlaştırmaktadır. Önceki yıllarda kürtaj için kullanılan yöntem yani küretle yapılan kürtaj işleminde bu yapışıklıkların oluşa olasılığı daha fazlaydı.

Karmen kanüllerle yapılan vakumlu kürtajlarda bu tür yapışıklıkların oluşma olasılığı yok denecek kadar azdır. Dolayısı ile kürtaj yaptıracakların vakumlu kürtaj yaptırmasının daha güvenli ve sağlıklı olduğunu söyleyebiliriz.

Daha fazla bilgi için

>> Kürtaj Antalya

>> Kürtaj Fiyatları Antalya