Sıkça Sorulan Sorular

Kızlık Zarı Yırtılması konusunda merak edilen oldukça fazla konu var. Kızlık Zarı Yırtılması konusunda sık sorulan sorulara Antalya Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Abdulaziz Akkaya bu yazıda yanıt veriyor.

Cevap aradığınız konuyu aşağıdaki yazıda bulamazsınız iletişim formu üzerinden Op. Dr. Abdulaziz Akkaya’ya iletmeniz durumunda en kısa sürede cevaplanacaktır.

Kızlık Zarı Nasıl Yırtılır?

Kızlık zarı genellik cinsel ilişki sonucu yırtılmaktadır. Cinsel ilişki dışında sürtünme, mastürbasyon veya uzak doğu sporları ile ilgilenen kişilerde de kızlık zarı yırtılması olabilmektedir. İlişki dışında en sık gördüğümüz yırtılma nedeni ise travmalar ve kazalardır.

Kızlık Zarı Cinsel İlişkiye Girmeden Yırtılır Mı?

Kızlık zarı cinsel ilişki dışında sürtünme mastürbasyon kaza ve travmalar nedeni ile yırtılabilmektedir. Bunun dışında diğer görülen nedenler bilinçsizce tampon kullanmalar. Uzakdoğu sporları ata binme gibi vajinal bölgede aşırı gerilme kuvvetine neden olan ve kızlık zarının yırtılmasını sağlayan durumlardır.

Kızlık Zarı Spor Yaparken Ve Tampon Kullanılırken Yırtılır Mı?

Kızlık zarı spor yaparken veya tampon kullanılırken de elbette yırtılabilir. Kızlık zarı ortasında bir delik bulunan zarsı bir yapıdır. Buradan geçen herhangi büyük bir cisim yırtılmaya neden olur. Aynı şekilde tamponda bu bölgede aşırı gerilmeye neden olarak kızlık zarını yırtılabilmektedir. Jimnastik ve Uzakdoğu sporlarında bacak aşırı açılması sonucu buradaki gerilme kuvvetinin etkisiyle kızlık zarı çok nadir de olsa yırtılabilmektedir.

Kızlık Zarı Mastürbasyon Yaparken Yırtılır Mı?

Kızlık zarı vajina girişinde bulunan ve iç dudaktan yaklaşık 1-1,5 cm gerisinde yer alan zarsı bir yapıdır. Bunun ortasında bir delik bulunur. Bu deliğin içinde geniş bir cisim geçerse bu şekilde yırtılma olmaktadır. Mastürbasyon yaparken de bu bölgeye bir cisimle veya parmakla baskı uygulanması sonucu kızlık zarı yırtılabilmektedir.

Kızlık Zarının Yırtıldığı Nasıl Anlaşılır?

Kızlık zarı yırtıldığında genellikle kanama oluşmaktadır. Kanamanın olması kızlık zarının yırtıldığını gösteren en önemli bulgudur. Ancak her kızlık zarı yırtıldığında kanama olmayabileceği de akıldan çıkarılmamalıdır. Aynı şekilde  çok az olan kanama vajinal salgılarla karışarak dışarıdan fark edilemeyebilmektedir. Bazı kızlık zarlarında kızlık zarının esnek olduğu durumda yırtılma olmayacağı için iç kanama da olmaz bu durum ancak muayene ile saptanabilmektedir.

Kızlık Zarı Yırtılması Acı Verir Mi?
Kızlık zarının ilişki ile yırtılması genellikle ağrıya ve acıya neden olmaz. Ancak kızlık zarı aşırı kalınsa veya septalı yapıdaysa ağrı ve aşırı kanama olabilmektedir. Eğer kadın kendini aşırı sıkarsa genellikle bu korkudan olmakta bu durumda da kadın şiddetli ağrı ve acı hissedebilmektedir.
Kızlık Zarı Yırtılmadan Hamile Kalınabilir Mi?
Kızlık zarı yırtılmadan da hamile kalınması elbette mümkündür. Bu genellikle sürtünme yoluyla birlikte plan çiftlerde spermlerin vajinal salgılarla üst genital organlara ulaşması ve burada yumurtayı dölleyerek gebelik oluşması ile oluşmaktadır.
Kızlık Zarı Yırtılınca Ne Yapmak Gerekir?
Kızlık zarı yırtılmasında doğal olarak kanama oluşmaktadır. Eğer bu kanama aşırı miktarda değilse herhangi bir önlem almaya gerek yoktur. Eğer düzenli olarak her gün ilişkiye girdiyse bu kanama birkaç gün sürebilir. Kanmanın birkaç gün sürmesi bir çok kişiyi telaşlandırabilmektedir. Bu durumda ilişkiye birkaç gün ara verilmesi yırtılan alanın iyileşmesine neden olacak ve daha sonra kanamanın tekrarını önleyecektir. Kanma durmuyorsa veya aşırı kanama oluyorsa cerrahi olarak müdahale edilerek o bölgedeki kanamalar durdurulabilir.

Kızlık Zarı Yırtılması Enfeksiyon Riskini Artırır Mı?
Kızlık zarının tam olarak enfeksiyondan koruyucu bir özelliği olduğu henüz netlik kazanmamıştır. Ancak kızlık zarının yırtılması ile kişinin aktif cinsel hayatının başladığı düşünüldüğünde bu durumun enfeksiyon riskini artırdığını söyleyebiliriz.

Kızlık Zarı Kanaması İle Normal Kanama Birbirinden Nasıl Ayrılır?
Kızlık zarının herhangi bir karakteristik özelliği yoktur. Kızlık zarı kanaması normal kan rengi gibi yani kırmızıdır. Ancak kanamanın az olduğu durumlarda daha açık kırmızı veya pembe renkte de kan görülebilir. Ayrıca miktar olarak da kızlık zarının herhangi bir standart miktarı yoktur. Bazı kadınlarda aşırı kanama olabileceği gibi bazı kadınlarda da damla damla kanama meydana gelebilmektedir.