Anne adayları dikkat

Anne adayları dikkat, havalar soğudu

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Abdulaziz Akkaya, soğuyan havalarla birlikte gebelerin hasta olma risklerine dikkat çekerek bu sürecin  daha az sorunla geçirilebilmesi için önerilerde bulundu.

Havalar artık iyice soğumaya başladı. Soğuk hava bağışıklık sisteminde zayıflamalara yol açabiliyor. Bu nedenle  de kış mevsiminde başta solunum yolu ve idrar yolu enfeksiyonları olmak üzere bir çok hastalığa daha sık rastlanıyor.  

Anne adayları için gebelik sürecinin her anına dikkat edilmesi gereken özel bir dönem olduğuna vurgu yapan Op. Dr. Abdulaziz Akkaya, “Soğuk hava nedeniyle vücut direncinde azalma nedeniyle oluşabilecek sağlık sorunları  düzenli ve dengeli beslenmenin yanı sıra enfeksiyonlardan korunmak ve vücut ısısını düzenlemek gibi alınabilecek basit önlemlerle azaltılabilir. Böylece kış aylarında da keyifli ve sağlıklı bir hamilelik geçirilebilir.” dedi.

Op. Dr. Abdulaziz Akkaya, kış aylarında sağlıklı bir gebelik süreci geçirmek  için beş temel madde sıraladı;

•    Yeterli ve Dengeli Beslenme

•    Düzenli Fiziksel Aktivite

•    Temiz Hava

•    Stresten Uzak Durma

•    Düzenli Sağlık Kontrolü.

Yeterli ve dengeli beslenin

Yeterli ve dengeli beslenmek herkes için önemli olmakla birlikte anne adayları için çok daha önemli olduğuna dikkat çeken Op. Dr. Abdulaziz Akkaya, “Sağlıklı beslenmek bağışıklık sistemini güçlendirir, yaşam kalitesini arttırır. Gebelikte kış aylarında taze mevsim meyve ve sebzeleriyle bir beslenilmeli.  Gebeler günlük almaları gereken protein, demir ve kalsiyum oranlarını yedikleri besinlerle karşılamaya özen göstermeli. Omega 3 deposu olan balık, kalp sağlığını ve bağışıklık sistemini korumakta, hücreleri yenilemekte. Bu nedenle de kış mevsiminin vazgeçilmez besinlerinin başında balık gelir. Bunun yanı sıra; et, yumurta, süt gibi besin değeri yüksek yiyecekler de beslenme programına dahil edilmelidir. Ayrıca gebelerde artan metabolizma nedeniyle vücut sıvıya her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyar. Gebeler susuzluk ihtiyacı hissetmeseler bile, en sağlıklı sıvı olan suyu bol miktarda tüketmelidirler.” dedi.

Temiz havada bulunun

Hamilerin kapalı mekanlarda uzun süre kalmaması gerektiği ve bulundukları ortamın havasını temiz tutmalarının önemine dikkat çeken Op. Dr. Abdulaziz Akkaya, her gün bulunulan  yerlerin düzenli olarak havalandırılması ve  alışveriş merkezi gibi kalabalık ortamlardan uzak durulması gerektiğini ifade etti. Gebelerin kesinlikle hastalık taşıyan kişilerden uzak durması gerektiğinin altını çizen Op. Dr. Akkaya, ellerin sık sık yıkanması,  gerekli hijyenin her zaman sağlanması konularında uyarılarda bulundu.

Bol su tüketin

Gebelerin kış aylarında idrar yolu enfeksiyonlarından korunabilmeleri içinde  bazı önlemler alması gerektiğini belirten Op. Dr.Akkaya “Öncelikle kişisel temizlik ve hijyene çok dikkat edilmeli. Bol miktarda sıvı alınmalı; çay, kahve ve asitli içecekler yerine su tüketilmeli. İdrar hissi geldiğinde en kısa zamanda tuvalet ihtiyacı karşılanmalı veya 3 saatte bir mesane boşaltılmalıdır. C vitamini yönünden zengin gıdalar tüketilmelidir. Banyo esnasında ise vajinanın sabun ile değil genital bölge hijyen ürünleri kullanılarak temizlenmesi gerekir.” dedi.

Egzersizlerinizi mutlaka yapın

Gebelik döneminde mutlaka hafif  egzersizler yapılmalı,  böylece hem zihinsel hem de bedensel rahatlık elde edilebilir.

Pamuklu giysileri tercih edin

Soğuk havalarda naylon ve sentetik kumaşlı elbiseler tercih edilmemelidir. Çünkü havayı geçirmeyen ve terleten kumaşlar enfeksiyonlara neden olabilir. Bunlar yerine yünlü, pamuklu yani hava alan kıyafetler giyilmelidir. İç giyim de oldukça önemlidir. Pamuklu iç çamaşırı kullanılmalı, ayak ve bacak bölgesini sıcak tutan giysiler tercih edilmelidir. Bel bölgesini sıcak tutmak gerekir. Kalın tek giysiler yerine birkaç kat ince kıyafetler giymek daha uygun olacaktır.

Stresten uzak durun

Stres, birçok insanın günlük yaşamında karşılaştığı bir tepkidir. Gerek çalışma hayatı, sosyal yaşam ve ailevi sorunlar stresi ortaya çıkarabiliyor. Gebelikte de stresten uzak durmaya çalışın.  Stres sadece huzurunuzun bozulmasına değil, birçok sağlık sorununun da beraberinde sizi bulmasına etki eder.

Doktor kontrollerinizi aksatılmayın

Kış döneminde anne adayları doktor kontrollerini asla aksatmamalıdır. Anne adayları düzenli olarak doktor kontrollerine gitmeli ve gebeliğin seyri hakkında detaylı bilgi almalı. Bunun yanı sıra, kulaktan dolma bilgiler yerine alanında uzman doktorlara soru sorularak merak edilenler yanıtlandırılmalıdır.