HPV aşısı hakkında

HPV aşısı hakkında merak edilen konularla ilgili  bilgilendirme yapan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr.Abdulaziz Akkaya, “Gardasil (HPV aşısı) canlı virus taşımayan bir aşı olup 6 aylık süre içerisinde 3 doz şeklinde uygulanmaktadır. Rahim ağzı kanseri ve genital siğillere neden olan 4 tip viruse karşı yüksek derecede etkin bir aşı olarak kabul edilmektedir. “dedi.

Genç yaşta öneriliyor

HPV aşısının cinsel yaşam başlamadan önce ve HPV tiplerinden her hangi biri ile karşılaşmamış olmak aşıdan en yüksek korunmayı sağlaması nedeniyle genç yaşlarda yapılmasının önerildiğine vurgu yapan Op. Dr. Akkaya, “HPV aşısının 12-26 yaş arasında genç kızlara ve en erken 9 yaş başlangıç olarak yapılabilmektedir.” şeklinde konuştu.

Cinsel yaşamı başlamış olan kadınlarda da aşının koruyucu olacağına dikkat dikkat çeken Op. Dr. Akkaya, ancak HPV aşısı cinsel teması olmamış kişilere göre daha az korunmaktadırlar. Bunun nedeni cinsel yaşamı başlamış olanlarda bazı HPV tipleri bulaşmış olabileceğinden aşının koruma gücünde azalma oluşmaktadır. “ dedi.

HPV aşısının 4 tip viruse karşı yüzde yüz koruma sağladığını ifade eden Op. Dr. Akkaya,”Bu 4 tip virüsün oluşturabileceği serviks, vulva , vagina prekanseröz oluşumlarını ve genital siğillerini engellemektedir. Yukarıda belirtilen bu yüksek oranlı koruma 9-26 yaş arasında 4 tip HPV enfeksiyonu ile hiç karşılaşmamış kişileri kapsamaktadır. HPV‘ nin 4 adet tipinden her hangi biri ile karşılaşmış bireylerde bu koruma oranları düşmektedir. HPV aşısının mevcut prekanseröz lezyonları veya genital siğilleri tedavi edici özelliği kesinlikle yoktur. Koruyucu etki ile tedavi edici etkileri karıştırmamak son derece önemlidir.” dedi.

kanser aşısı