Kadınlar daha çok risk altında

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op.Dr. Abdulaziz Akkaya’nın  “Kadınlar daha çok risk altında” başlıklı açıklaması basında yer aldı.

 

 

Kadınlar daha çok risk altında

İdrar yolu enfeksiyonları konusunda kadınların daha çok risk altında olduğunu söyleyen Dr. Abdulaziz Akkaya, “ Sık sık idrara çıkma, idrar yaparken yanma, idrarda süt bulaşmış gibi bulanıklık, idrarda kötü koku ve kan şikayetleri idrar yolu enfeksiyonu belirtisi olabilir.” dedi.

GEBELİKTE OLASILIK ARTIYOR

Op. Dr. Akkaya, Gebe kadınların yüzde 2-4’ünde idrar yolu enfeksiyonunun ortaya çıktığına dikkat çekerek, gebelik sırasında hormonların ve idrar yollarının konumunda ve akımında ortaya çıkan değişiklikler enfeksiyona yakalanma olasılığını artırdığına vurgu yaptı.

En sık görülen belirtilerin, acil idrar yapma, idrar yaparken ağrı ve yanma olduğunu söyleyen  Op. Dr. Akkaya, “İdrar yolu enfeksiyonunun en çok görülen belirtisi, idrar sırasında ve sonrasında ortaya çıkan yanma hissidir. Yanma hissi hafif olabilir ya da ağrıyla birlikte görülebilir. İdrar bulanık, süt bulaşmış gibi görünebilir.  Bulantı, kasık ağrısı ve ateş, idrarda renginde  kırmızımsı bir görünüm olabilir.” dedi.

İdrar yolu enfeksiyonları tedavisinde genellikle antibiyotikler kullanılır. Ancak enfeksiyonların sadece 1/3’ü antibiyotik tedavisi gerektirmektedir. Belirtiler genellikle antibiyotik tedavisine başladıktan birkaç gün sonra kaybolsa da antibiyotik tedavisine bir süre daha devam edilir. Ağrıyı gidermek amaçlı spazm çözücüler ve ağrı kesiciler kullanılabilir.  Kasık bölgesine sıcak uygulanması, bol bol su içilmesi de etkili olabilir