Hamilelikte aşı

Her anne adayının en merak ettiği konulardan bir tanesi de hamilelik sırasında aşı olup olamayacağı, yapılan aşıların bebeğe zarar verip vermeyeceği konusu olduğunu belirten Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Abdulaziz Akkaya, “Aslında en güzeli hamile kalmadan doktora başvurarak bu hastalıklarla ilgili bilgi almak, geçirilmiş olan hastalıkların belirlenmesi, geçirilmemiş olanlar içinse aşılanmadır.” dedi.

Hamilelik döneminde maruz kalınan bazı hastalıkların anne adayı ve bebek için dışarıdan alınan ilaçlardan çok daha zararlı olabileceğine dikkat çeken Op. Dr. Abdulaziz Akkaya, “Özellikle çocuklukta geçirilen kızamıkçık, suçiçeği gibi hastalıklar, çocukluk çağında geçirildiklerinde çok büyük bir tehlike yaratmasalar da gebelikte geçirildiklerinde anne karnındaki bebeğin ağır şekilde hastalanmasına, sakatlıklarla doğmasına veya düşüklere ve erken doğuma neden olabilirler.” şeklinde konuştu.

Takip gerekli

Anne olmayı planlayan kadınlar, bir hastalıkla daha önceden karşılaşıp karşılaşmadığını, bağışıklığı olup olmadığını kesin olarak bilmiyorsa mutlaka takip edilmesi gerektiğini söyleyen Op. Dr. Abdulaziz Akkaya, “Hamileliğin ilk aylarında anne adayının kanında antikor adı verilen maddeleri araştırmak için test yapılmalı ve bu testler gerekirse belli aralıklarla tekrarlanmalıdır.” dedi.

Yapılmaması gereken aşılar

Kızamıkçık, suçiçeği, kabakulak gibi hastalıkların aşıları canlı virus içerdiklerinden gebelikten en az 1 ay önce yapılmalıdırlar ve gebelikte yapılmaları önerilmez.

Hepatit B, tetanoz ve grip aşısı ise aşıların hamilelikte yapılmasında sakınca olmayan ölü virus ya da bakteri içeriğine sahip aşılar olduğunun altını çizen Op.Dr. Akkaya, tetanoz aşısının Türkiye’de hamileliğin 20. haftasında Aile Sağlığı Merkezleri tarafından uygulandığın hatırlattı.

Grip aşısı tartışmalı

Hepatit B aşı uygulamasının ise isteğe bağlı olduğunu ifade eden Op.Dr. Akkaya, “Grip aşısının, gebelikte yapılması özellikle kalp hastalığı, şeker hastalığı veya bağışıklık sistemi zayıflığı…gibi özel sorunları olan hamilelere önerilirken, tüm hamilelere mutlaka uygulanıp uygulanmaması konusunun halen tartışmalı olduğuna vurgu yaptı.

Aşısı olmayan hastalıklar

Toksoplazmoz, CMV gibi bazı önemli hastalıkların ise aşısı yoktur. Bu hastalıklardan korunmak için çiğ etlerden gebelikte uzak durmak, sebze ve meyveleri iyi yıkamak, sık sık ellerin yıkanması, üst solunum yolu enfeksiyonu geçiren kişilerle çok yakın temasta kalmamak gibi tedbirler alınmalıdır.