6 kiloluk dev ur

6 kiloluk dev ur

Antalya’nın Alanya İlçesi’nde yaşayan 3 çocuk annesi Durkadın Özel’in, yaklaşık 7 yıl önce yaptığı doğumunun ardından yumurtalıklarında oluşan ve ameliyattan korktuğu için bu süre içerisinde rahminde 6 kilo 700 grama kadar büyüyen ur yıllar sonra alındı.

7 Yıl önce Antalya’nın Alanya ilçesinde üçüncü çocuğunu sezaryanla dünyaya getiren Durkadın Özel, yumurtalıklannda oluşan küçük uru, doğum yaptıran doktorun birkaç gün sonra yeniden hastaneye gelmesi gerektiği uyarılarına rağmen, ameliyattan korktuğu için gitmedi.

Alanya’da bir inşaatın bekçiliğini yapan eşi Kerim Özel ile yakınlarının ısrarına rağmen, doktora gitmeyen ve karnında her geçen hafta büyüyen urla yaşamını sürdüren Durkadın Özel (46), ürün rahminde, yumurtalıklarında ve idrar yollannda yarattığı baskının açtığı ağrılarla baş etmek zorunda kaldı.

Korktu ve karşı çıktı

Durkadın Özel’in zaman zaman gittiği doktorlar da ürün ameliyatla alınması gerektiğini bildirdiler. Ancak Durkadın Özel, korktuğu için ameliyat fikrine karşı çıktı. Urun büyümesi ve karın bölgesine baskı yapması sonucu ağrıları çekilmez hale gelen Durkadın Özel, eşi ve yakınlarının çabası sonucu ameliyat konusunda ikna oldu.

Antalya’ya getirilerek özel bir hastaneye yatırılan Durkadın Özel’i muayene eden Kadın Hastalıkları Uzmanı Operatör Dr. Abdulaziz Akkaya, urun çok büyüdüğünün anlaşıldığını ve yaşamını sağlıklı sürdürebilmesi için mutlaka alınması gerektiğini bildirdi.

Doktorun sözleri üzerine ameliyata razı olan 3 çocuk annesi kadın terapiyle ameliyata hazırlandı. Özel’in karnındaki ur, 2 saat süren ameliyatla rahim ve yumurtalıklar arasındaki bölgeden çıkarıldı. Çıkarılan urun, ağırlığının 6 kilo 700 gram olduğu açıklandı.

Ağrılarından kurtuluyor

Yıllar sonra urdan kurtulan ve tedavisine devam edilen Durkadın Özel’in sağlığının iyiye gittiği açıklandı. Durkadın Özel’in eşi Kerim Özel, yaptığı açıklamada, eşinin ameliyat korkusu yüzünden yıllar sonra karnındaki ürdan kurtulduğunu belirtti. Özel, “Ur çok büyüdüğü için ağrı çekiyordu. Sonunda ikna oldu ve ürün alınmasıyla ağrılarından kurtulmaya başladı.” dedi. Ameliyatı yapan doktor Dr.Abdulaziz Akkaya‘da meslek yaşamında, rahimde bu boyuttaki bir urla ilk kez karşılaştığını söyledi. Dr.Akkaya, “Hasta yıllarca ameliyattan kaçmış. Büyüyen ur bütün organlarına baskı yapıyordu. Yaşamına artık sağlıklı olarak devam edecek.” diye konuştu.
 

6 kiloluk dev ur