Karakoçan Neresi

karakoçan

 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününde Hürriyet Gazetesi Köşe yazarlarından Ferai TINÇ’ın köşesindeki yazısına Op.Dr.Abdulaziz Akkaya’dan destek geldi.

Karakoçan Neresi Kızların Gür Gelir Sesi

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününde Hürriyet Gazetesi Köşe yazarlarından Ferai TINÇ köşesinden böyle seslendi.

Madem dünya kadınlar günü, bugün size bir umut, bir iyimserlik ve dayanışma hikayesi anlatacağım.

İyi bir gazeteci, cesur bir kadının, “paranız varsa okursunuz, yoksa gidip evlenin” denen kız çocukları için verdiği mücadelenin hikayesi bu.

Elazığ’ın Karakoçan İlçesi’nde 28 kız öğrenci, kaldıkları yurttan dört kilometre uzaklıktaki okullarına gitmek üzere servis aracı istemek için ilçe milli eğitim müdürüne başvurmuşlar ve yukarıdaki cevabı almışlardı.

“Paranız varsa okursunuz, yoksa?”

Karakoçan Haber Gazetesi’nin yazı işleri müdürü Nursel Şengezer olayı haber yaptı. Karakoçan’da olanlar, o çağdışı zihniyet, Elazığ sınırlarını aştı, yayıldı.

Bu tavra değil, olayı haberleştirip duyurduğu için Nursel Şengezer’e dava açıldı.

Kaymakam’ın “Bunların 12’sı zaten alevi onların devlete bakış açısını biliyorsunuz” dediğini de öğrenince, onu da haber yaptı Nursel Şengezer.

Davalar davaları izledi,kimi zaman destek geldi, kimi zaman yalnız kaldı Nursel ama kızların eğitim hakkı için müzadeleden vazgeçmedi.

Sonunda başardı, ilçe emniyet müdürü değişti, kaymakam değişti. Bu yıl köylerden gelen kızların sayısı 32’ye ulaştı.

Şubat tatilinde yeni kaymakam ve yeni ilçe emniyet müdürü başarılı olan kız öğrencilere ödül dağıttılar.

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününde Hürriyet Gazetesi Köşe yazarlarından Ferai TINÇ’ın köşesindeki yazısına Antalya Devlet Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı  Op.Dr.Abdulaziz Akkaya’dan destek geldi.

karakoçan