Ağrısız Doğum

spinal anestezi

Doğum ağrısının, kendine has özellikleri olan çok yönlü bir ağrı olduğunu söyleyen Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Abdulaziz Akkaya, çoğu kadının doğum ağrısını yaşanan en şiddetli ağrı olarak tanımladığını belirtti.

Doğum ağrısı/sancısının anne adayının yoğun acı çekmesine, fizyolojik stres oluşturmasına ve annenin yorgun düşmesine neden olduğunun altını çizen Op. Dr. Akkaya, doğum ağrısının azaltılması için birtakım yöntemler olduğunu söyledi.

Ağrısız doğum yöntemlerini, uygun açıklık oluştuktan sonra anneye damardan ağrı kesici ilaçlar vermek, rahim ağzını uyuşturmak ve epidural analjezi olarak sıralayan Op. Dr. Abdulaziz Akkaya, hemen her anne adayının ağrı-acı duymadan doğum yapmak istemesinin son derece doğal olduğunu vurguladı.

Ağrısız doğumu, rahim kasılmalarını, anne adayının ıkınmasını ve anne adayının aktif atılımını etkilemeden, ağrının giderilmesi olarak tanımlayan Antalya Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Abdulaziz Akkaya, hangi tip yöntemin uygulanacağının anne adayının isteği kadın hastalıkları ve doğum uzmanının seçimiyle belirlenmesi gerektiğini söyledi.


Epidural anestezi

Epidural anestezi’nin hem normal hem de sezaryen ile doğumların son derece konforlu geçmesini sağlayan ve modern tıpta yeri olan bir yaklaşım olduğunu belirten Op. Dr. Abdulaziz Akkaya halk arasında “prenses doğum’’ adıyla ifade edilen yöntem olduğunu söyledi.

Epidural anesteziağrısız doğum“, doğum eyleminde veya sezaryan operasyonunda ağrı hissini ortadan kaldırmak için kullanılan özel bir bölgesel anestezi yöntemi haline gelmiştir. Genel anesteziden farkı anne adayının işlem esnasında uyanık olması ve etrafında olup bitenleri tümüyle algılamasıdır. Normal doğum için en çok tercih edilen, en etkili, en güvenli ve en sık kullanılan yöntem Epidural “ağrısız doğum” tekniğidir.

spinal anestezi