Doğum videosu

doğum videosu

İzleyeceğiniz  doğum videosu normal bir doğumun nasıl gerçekleştiğinin animasyonudur.

 

Normal doğum nasıl gerçekleşiyor

Doğumun olabilmesi için rahim açılabilmesi için düzenli aralıklarla kasılmalıdır. Rahim kasılmaları beynin hipofiz bezinden salgılanan “oksitosin” isimli hormon tarafından sağlanır. Ayrıca yine vücutta “prostaglandin” adı verilen bazı maddelerin konsantrasyonundaki değişimler kasılmaları tetikleyebilir.
Rahim kasılmalarının karşısında rahim ağzının açılmasına engel bir durum olmamalıdır.

Rahim açıldıktan sonra

Rahim açıldıktan sonra devam eden kasılmalar bebeği rahim dışına itecektir. Bu itmenin sağlanması için bebek uygun pozisyonda olmalı ve yine önünde bir engel bulunmamalıdır.

Uyumsuzluk olmamalıdır

Normal doğumun gerçekleşebilmesi için son olarak, bebeğin geçeceği yol ile bebek  arasında bir uyumsuzluk söz konusu olmamalıdır.  Bebeğin  normalden iri veya yolun normalden dar olması doğumun olağan gidişatını engelleyecektir.

Doğum eyleminin üç temel evresi

I. Evre; rahim ağzında açılmaya neden olacak güçteki kasılmaların başlamasıyla rahim ağzının tam açılmasına (10 cm) kadar geçen süreçtir.
Bu evrede servikal açıklığın artması ile birlikte bebeğin başı da içeride bazı manevraları yaparak aşağıya inmektedir (Aşağıdaki resim).
II. Evre; tam açık olan rahim ağzından durumundan bebeğin tamamen doğmasına kadar geçen süreci ifade eder.
III. Evre; bebeğin tamamen doğması ile plasenta ve eklerinin bütünü ile atılmasına kadar geçen süreçtir. Bu evre sonucunda doğum sonuçlanmış olur.

doğum videosu

 

Op.Dr.Abdulaziz Akkaya
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Antalya Akkaya Jinekoloji Kliniği