Doğumun başlama bulguları

doğumun başlama belirtileri

Doğumun başlaması ile ilgili üç bulgunun önemli olduğunu ifade eden Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Abdulaziz Akkaya, “En sık gördüğümüz bulgu ağrıdır.

Ağrı

Doğum eylemi ağrı ile kendini belli eder. Adet ağrısına benzer genellikle ve en önemli özelliği periyodik olmasıdır, yani gelir ve geçer, ve yine gelir ve geçer. Mutlaka ara verir. Bu aralar başlangıçta uzundur, sonra kısalır. Aktif doğum eyleminde ağrılar artık üç dakikada bir olmaya başlar.” dedi.

Sıvı gelmesi

İkinci bulgunun sıvı gelmesi olduğunu söyleyen Op. Dr. Abdulaziz Akkaya. “Ağrı olmadan, sadece su gelmesi % 5-10 arasında görülür. Çoğunlukla önce ağrı olur, sonra sıvı gelir. Su geldiğini hissedersiniz hemen doktorunuzu arayın ama lütfen, önünüzde sizi bekleyen yeterli bir süre olduğunu bilin ve panik yapmayın.” şeklinde konuştu

Kanama

Kanamanın ise üçüncü önemli bulgu olduğunu vurgulayan Op. Dr. Akkaya, doğumun yaklaştığı günlerde eğer sümüksü bir akıntı veya kahverengi bir akıntı olursa, çoğunlukla 24 saat içinde doğum eylemi başlayacağını söyledi.

Bu üç bulgunun ayrı ayrıda olabileceğini yada birlikte görülebileceğinin altını çizen Op. Dr. Abdulaziz Akkaya, “Ağrı ile birlikte kanamanız yada akıntınız olabilir yada sıvı gelebilir. Bebeğiniz geliyor demektir.” dedi.

doğumun başlama belirtileri

 

Op.Dr.Abdulaziz Akkaya
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Antalya Akkaya Jinekoloji Kliniği