Gebelikte son üç ay

Hamilelikte Son Üç Ay

Gebelikte 3. Trimester yani son üç ay,  gebeliğin 27. haftası başlar ve 40.haftaya dek süren dönemdir.

Gebeliğin artık son üç ayı olan  bu dönemin sonunda anne rahimindeki bebek dışarı çıkar ve  doğum gerçekleşir.

Gebeliğin son aylarında  anne adayı açısından fiziksel ve duygusal açıdan zorlayıcı sorunlar olabilir. Örneğin bel ağrısı, ayaklarda şişme, anksiyete vb

Daha sık kontrol

Gebeliğin bu son ayları hatta haftalarında, jinekoloğunuz sizi daha sık görmek isteyecektir. Bebeğin pozisyonu, içerdeki sıvı miktarı, rahim ağzının durumu (açık, kapalı, yumuşak vs.) değerlendirilecektir.

Gebelikte 3. Trimesterin başlarında bebeğin beyin gelişimi hızlanır.  Bebeğin giderek büyümesi ve hareketlenmesi sonucu anne adayı açısından nefes darlığı ve uykusuzluk gibi sıkıntıların oluşmasına neden olabilir.  Anne adayının rahmindeki  bebeğin daha fazla yağ depolamaya başlaması ile , bu doğumdan itibaren  bebeğin vücut ısısını koruması kolaylaşacaktır.

Gebeliğin yaklaşık 30. haftasından itibaren 1300 gram ağırlığa ve 40 santim boya ulaşan bebeğin hareketleri  anne adayının rahmindeki alanın daralması ile  yavaşlamaya başlar.

3. trimester sonlarına doğru anne rahmindeki bebek aşağıya doğru kayarak doğum kanalına girmeye başlar.  Bu durumdan dolayı anne adayının kasıklarda ağrı  ve basınç olur.

35. Haftada bebeğin akciğerlerinde hava almayı kolaylaştıran sulfaktan oluşmasıyla  olası bir erken doğum durumunda bebeğin solunum yapabilmesi mümkün hale gelmiş olur.

Son hafta diyeceğimiz 40. haftada  bebeğin içerisinde bulunduğu kesenin yırtılması ve suyun gelmesiyle beraber doğum eylemi başlar.

gebelikte son üç ay