4 Boyutlu Ultrasonografi

Günümüzde yeni kullanıma giren 4 boyutlu ultrasonografi  gelişmiş bir teknoloji ürünüdür.

Gebelikte Ultrasonografi

Gebelikte ultrasonun gereği ve önemi artık tartışma konusu olmaktan çıkmıştır.

Ultrason yaygın kullanıma girmeden önce gebelik muayenesi elle karın büyüklüğünün ölçülmesi şeklinde yapılırdı. Ultrason yaklaşık 30 yıl öncesine dayanıyor. Ultrason yardımıyla gebeliğin erken tespiti, dış gebeliğin ekarte edilmesi, erken dönemde kalp atımının varlığı, çoğul gebelik olup olmadığı, anomali taraması, plasentaya ait patoloji olup olmadığı, ilerleyen aylarda gelişmesinin takibi, iyilik halinin değerlendirilmesi ile gebelikler sağlıklı bir şekilde izlenmektedir. Ultrasonun varlığından önce tüm bunlar zamanında saptanamadığından istenmeyen olumsuzluklarla karşılaşılabiliyordu.

4 Boyutlu ultrasonografi

Günümüzde yeni kullanıma giren 4 boyutlu ultrasonografi ise daha gelişmiş bir teknoloji ürünüdür. Yine ses dalgalarının bir prob yardımıyla bebeğe yollanması ve yansıyan dalgaların cihazda görüntüye dönüşümü esas alınmıştır. Daha önceki 3 boyutlu ultrasondan farkı baktığımız anda bebek o anda ne yapıyorsa hareketlerini görebilmemiz. Bu yeni teknoloji ile çok daha hızlı görüntü alınabilmekte ve bunun sonucunda bebeği hareketli olarak izlemek CD ye kayıt etmek mümkün. Bebeğin parmağını emmesi, esnemesi, esnerken ağzını kapatması, ayak parmağını emmeye çalışması, gülümsemesi, kaşlarını çatması, gözünü açması, izleyen anne baba ile bebek arasında farklı bir iletişimin başlangıcı oluyor. Anne baba bebeklerini sanki doğmuş ve onu büyütüyormuş gibi hissetmeye başlıyor.

Görüntüler fotoğrafa yakın netlikte

Görüntüler fotoğrafa yakın netlikte alındığından bazı yüzeysel anomalilerin tespiti daha kolaylaşmaktadır. Özellikle dudak damak yarığı, spina bifida, parmak anomalileri gibi. Bebeğin hareketlerinin izlenmesi keyifli olduğu kadar aynı zamanda birer ipucu olabilir. Yapılacak çalışmalarla hareketleri ile fetal iyilik halinin değerlendirilmesi söz konusu olabilir.

Aylarca süren biraz yorucu, biraz sabırsız geçen gebelik dönemi 4 boyutlu ultrasonografi yardımıyla daha keyifli bir sürece dönüşebiliyor. Bebeğin dünyaya gelmeden önce görülebilmesinin, izlenebilmesinin anne baba üzerindeki etkisi gerçekten görülmeye değer.