İdrar yolu enfeksiyonları

İdrar yolu enfeksiyonları, her yıl milyonlarca kişiyi etkilemekte olup, kadınlar ise daha çok risk altındadır.

Kadınlar daha çok risk altında!

İdrar yolu enfeksiyonları konusunda kadınların daha çok risk altında olduğunu söyleyen Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Abdulaziz Akkaya, “ Sık sık idrara çıkma,  idrar yaparken yanma, idrarda süt bulaşmış gibi bulanıklık, idrarda kötü koku ve kan  şikayetleri  idrar  yolu enfeksiyonu belirtisi olabilir.” dedi.

En sık ikinci hastalık, idrar yolu enfeksiyonları,

Her yıl milyonlarca kişiyi etkileyen idrar yolu  enfeksiyonunun, üst solunum yolu enfeksiyonundan sonra vücutta en sık görülen hastalık olduğunun altını çizen Op. Dr. Abdulaziz Akkaya, “Kadınların %50-60′ ı hayatlarında en az bir kez idrar yolu enfeksiyonu geçirmektedir . Kadınlarda idrar yolu enfeksiyonu %15 oranında tekrarlayıcıdır. İdrar yolu enfeksiyonu, mikropların dış idrar yolundan  girerek çoğalması nedeniyle ortaya çıkıyor. İdrar yolu enfeksiyonları kadınlarda erkeklerden daha sık görülme, nedeni  kesin  olarak bilinmiyor.  Ancak kadınlarda dış idrar yolunun kısa oluşu riski arttırıyor.”  şeklinde konuştu.

Gebelikte olasılık artıyor

Op. Dr. Akkaya, Gebe kadınların yüzde 2-4’ünde idrar yolu enfeksiyonunun ortaya çıktığına dikkat çekerek, gebelik sırasında hormonların ve idrar yollarının konumunda ve akımında ortaya çıkan değişiklikler enfeksiyona yakalanma olasılığını artırdığına vurgu yaptı.

Belirtiler

En sık görülen belirtilerin, acil idrar yapma, idrar yaparken ağrı ve yanma olduğunu söyleyen  Op. Dr. Akkaya, “İdrar yolu enfeksiyonunun en çok görülen belirtisi, idrar sırasında ve sonrasında ortaya çıkan yanma hissidir. Yanma hissi hafif olabilir ya da ağrıyla birlikte görülebilir. İdrar bulanık, süt bulaşmış gibi görünebilir.  Bulantı, kasık ağrısı ve ateş, idrarda renginde  kırmızımsı bir görünüm olabilir.” dedi.

Tedavi

İdrar yolu enfeksiyonları tedavisinde genellikle antibiyotikler kullanılır. Ancak enfeksiyonların sadece 1/3’ü antibiyotik tedavisi gerektirmektedir. Belirtiler genellikle antibiyotik tedavisine başladıktan birkaç gün sonra kaybolsa da antibiyotik tedavisine bir süre daha devam edilir. Ağrıyı gidermek amaçlı spazm çözücüler ve ağrı kesiciler kullanılabilir.  Kasık bölgesine sıcak uygulanması, bol bol su içilmesini de etkili olabilir.