İlaçlı Rahim Filmi (HSG) nedir?

İlaçlı Rahim Filmi (HSG), eğer bir kadın gebe kalamıyorsa bunun nedenini araştırmak için istenen ve yaptırılan incelemelerden bir tanesidir.

İlaçlı rahim filmi yani Histerosalpingografi (HSG), fallop tüplerin ve rahim içinin kontrast madde verilerek radyografik yöntemlerle incelenmesidir.

İlaçlı Rahim Filmi nerede çekilir

İlaçlı Rahim Filmi (HSG) muayenehanemizde çekilmemektedir. Doktorunuz tarafından istendiğinde görüntüleme merkezlerinde veya hastanelerde çektirilebilirsiniz.

HSG (ilaçlı rahim filmi) nasıl çekilir?

Adet kanamasının bitiminden sonraki 3-4 gün içinde çekilmesini önermekteyiz. Çünkü bu günlerde rahim içi dokusu daha ince ve gebelik olasılığı oldukça düşüktür. Böylece hem çekilen filmlerin kalitesi artmış hem de olası bir gebelik durumunda zarar verilmemiş olur.

HSG (ilaçlı rahim filmi) çekilmeden yarım saat kadar önce oluşabilecek kramp tarzı ağrıları engellemek için bir ağrı kesici alınması doktorunuz tarafından önerilebilir.

Fil çekimi için kadın röntgen masasına uzanır ve bacaklarını kendine doğru toplar. Filmi çekecek olan uzman doktor spekulumu vajinaya yerleştirir. Vajina ve rahim ağzı bir solüsyon ile temizlendikten sonra rahim ağzı bir alet yardımı ile tutulur ve rahimi düz bir pozisyona getirmek için çekilir. Rahim ağzına ince bir katater yerleştirilir. Bu katater vasıtası ile ilk olarak radyografide görülen kontrast madde (sıvı) rahim ağzından rahim içine verilir. Böylece bu sıvının (kontrast maddenin) rahim içini ve tüpleri görünür hale getirmesi sağlanır. Sıvının rahim ve tüplerden geçişi skopi altında izlenir ve filmleri çekilir. Daha sonra yerleştirilen cihazlar sırası ile geri alınır ve işlem tamamlanır. Tüm bu işlemler ortalama 5-10 dakika içerisinde biter.

Tedavi edici etkisi

Film çekimi için verilen sıvı haldeki kontrast madde, rahim ağzından basınçla verildiği için bazı durumlarda tüplerdeki mukus benzeri engelleyici yapıları temizleyerek tedavi edici etki de gösterebilir. Klasik olarak rahim filmi çekildikten sonraki ilk 6 ayda gebelik oranlarında bir yükselme vardır. Rahim filmi hem tüplerin hem de rahim içinin durumunu gösterdiği için kısırlık durumlarında yaygın olarak kullanılan bir tekniktir.

HSG (ilaçlı rahim filmi) hangi durumlarda kullanılır?

En sık kullanım nedeni kısırlıktır. Görüntüleme tekniklerindeki ilerlemelere rağmen tüplerin geçirgenliğini en iyi gösteren yöntem hala HSG’dir.

Yan etkileri nelerdir?

Komplikasyonları arasında enfeksiyon ve alleji sayılabilir. Allerji olasılığına karşılık son yıllarda allerji yapma özelliği çok düşük olan suda eriyen kontrast maddeler tercih edilmektedir.
Diğer bir yan etki olarak enfeksiyon söylenebilir, oranı ise %1 civarındadır..

Video ARC Chennai dan alınmıştır