Antalya Kürtaj Operasyonu

Antalya kürtaj işlemi hasta gizliliği içerisinde, güvenli ortamda Op. Doktor Abdulaziz Akkaya tarafından başarılı şekilde gerçekleştirilmektedir. Antalya kürtaj operasyonu yapan doktorlarla ilgili bilgi sahibi değil iseniz lütfen detaylı bir araştırma yapınız.

Kürtaj Antalya’da lokal veya genel anestezi ile yapılabilen, basit bir işlem olsa da gizliliğinize ve sağlığınıza önem veren  ve ruhsatlı kliniklerde uzman doktorlar tarafından yapılmalıdır. Kürtaj öncesi ve sonrası süreçler yakından takip edilmeli ve sürecin sorunsuz olarak atlatılması garanti altına alınmalıdır.

Kürtaj Nedir?

Kürtaj halk arasında yaygın olarak istenmeyen gebelikleri sonlandırma işlemi olarak bilinir. Daha önce, metal bir aparatla rahim duvarlarının kazınması şekilde uygulanıyordu. Oysa günümüzde bu yöntem yeni geliştirilen daha güvenli yöntemler sayesinde bırakılmış, dilatasyon ve küretaj (D&C) denilen yöntem yaygın hale gelmiştir. Dilatasyon rahim ağzının, tahliye işlemini mümkün kılacak düzeyde genişletilmesi; küretaj ise rahim içindeki dokuların tahliyesi işlemidir. Bu yöntem sayesinde, Antalya Kürtaj işlemlerinde daha önce kürtaj işleminin sıklıkla yol açabildiği perforasyon (delinme), kan kaybı gibi problemler en aza indirilmiştir. Ülkemizde ve Antalya kliniğimizde bu yöntem gebelik sonlandırma işlemi için kullanılan tek geçerli yöntemdir. Bunun dışında bazı ülkelerde erken gebelikleri sonlandırmak için kullanılabilen haplar ülkemizde bulunmamaktadır. 

 

 İletişime geç
Randevu ve İletişim İçin Tıklayın !

 

Antalya Kürtaj İşlemi nerede yaptırılır?

Kürtaj nedir? Kürtaj yaptırmanın yasal durumu nedir? Kürtaj Antalya’da nerede yaptırılmalıdır? gibi sorularınız için Kadın Doğum uzmanı Op.Dr.Abdulaziz Akkaya‘yı 7/24 arayabilirsiniz.

Halk arasında kürtaj olarak adlandırılan tıbbi müdahale, istenmeyen bir gebeliğin başlangıcında, vajina yoluyla ceninin ve rahmin iç yüzeyinin alınmasından oluşan küçük bir ameliyattır. Her ameliyat gibi, küçük de olsa  risk taşır. Operasyon  sırasında anestezi uygulanıyorsa, bunun da ayrı riskleri olabilir. Antalya Kürtaj işlemi talep eden hastalarımıza da sık sık hatırlattığımız gibi, sık sık başvurulacak uygun bir doğum kontrol yöntemi değildir.

Antalya Kürtaj İşlemi hakkında daha fazla bilgi almak, iletişime geçmek veya muayene randevusu almak için buradan İLETİŞİM formunu kullanabilirsiniz.

Gebelik istemiyorsanız ve sık sık istenmeyen gebeliğinizi sonlandırtmanız gerekiyorsa, öncelikle uygun bir doğum kontrol yöntemi kullanmaya başlamalısınız. Hem bu konuda karar vermek hem de şu andaki durumunuzda risklerini ve gereğini gözden geçirmek için bir kadın hastalıkları uzmanına başvurmalısınız.

Kürtaj İşlemi İdeal Olarak Ne Zaman Yapılmalıdır?

Kürtaj işlemi için en uygun zaman 5 ve 6. haftalardır. Bundan önce gebelik ultrasonda yeterince görünmez, işlemde ise dokuların tamamiyle rahimden alınabilmesi mümkün olmayabilir. Düzenli bir adet döngüsüne sahip kadınlarda en erken gebelik, adetin gecikmesiyle ortaya çıkar. Gebelik haftası daha sonra ultrason verileriyle sabitlenene kadar, adet gecikmesinin olduğu ilk gün gebeliğin 4. haftası olarak düşünülür. Ancak bu ilk ve en önemli belirtinin olduğu haftadan sonra gebelik durumunda salgılanan hormonlar öncelikle kan testi ve sonra idrar testi sonuçlarına yansıyacak, ve daha sonra ultrasonda görülebilecek hale gelecektir. Bu durumda kişinin adet döngüsünü iyi takip etmesi, erken tanı için çok önemlidir. 5. ve 6. gebelik haftalarında henüz cenin ve kalp atışı oluşmadığı için aslında yapılan kürtaj işlemi “çocuk aldırma” olmaz ve kişide yol açabileceği psikolojik tahribat en aza iner. Hamilelik haftası arttıkça kürtaj operasyonuna bağlı riskler de artar. Bu nedenle Antalya kürtaj işlemleri için hastalarımıza bu yönde tavsiye vermekteyiz.

Ülkemizde, isteğe bağlı kürtaj için yasal sınır 10. haftadır. Bu 10 hafta, en son görülen adetin ilk gününden başlayarak sayılır. Bu süre içerisinde 18 yaşından büyük ve evli kadınlar eşlerinin rızasını gösteren imzasıyla kürtaj işlemini gerçekleştirebilirler. 18 yaşından büyük ve bekar kadınlar ise kendi isteği ile kürtaj yaptırabilirler. 15-18 yaş arasındakilerin anne babalarının imzasına ihtiyaçları vardır, kişinin kendisinin ve hamile kalınan kişinin kürtaj için söz hakkı bu durumda yoktur. 10. Haftadan daha geç gebeliklerde, kişinin kendisinin veya bebeğinin fiziksel veya zihinsel sağlığına ciddi zarar vereceği belgelenmiş zorunlu bir durum olmadıkça isteğe bağlı kürtaj işleminin yapılması kanunen yasaktır. Gebelik haftası kürtaj için uygun ise ve uygun koşullar sağlanarak gelinmişse aynı gün işlem tamamlanabilir ve hasta taburcu edilir.

*** Antalya Kürtaj Fiyatları ***

Kürtaj Antalya Kliniğimizde Nasıl Yapılır?

Antalya kürtaj hastalarımız için süreç şu şekilde işlemektedir. Hasta muayene masasına yatırılır ve bölgesel (lokal) veya genel anestezi verilir. Hastaya lokal anestezi yapıldığı halde acı vereceği düşünülen müdahaleler söz konusu ise genel anestezi kullanılmalıdır. Bu müdahale için yapılan genel anestezide, genellikle ameliyatlarda kullanılan ilaçların hepsi kullanılmaz bu yüzden anestezinin sonradan ortaya çıkabilecek yan etkileri oldukça azdır. Daha önce doğum yapmış kadınlarda bazen sadece lokal anestezi yeterli olabilir. Müdahale genellikle 10 dakika kadar sürer. Özel bir vakumlu enjektörle gebelikle ilgili dokular rahimden dışarı alınır.

Kürtaj Antalya ve diğer yerlerde yasayla belirtildiği gibi küçük gebeliklerde bu işlem sorunsuz olarak yapılabilir. Genel anestezi kullanılmışsa hasta yaklaşık 15 dakika içinde kendine gelir. Lokal anestezi kullanıldığı durumlarda ise hasta hemen ayağa kalkabilir. Hasta kendini iyi hissettiği anda eve gidebilir. Hasta evde en az 12 saat dinlenmeli ve 10 gün kadar eşiyle birlikte olmamalıdır. Doktorunuz büyük olasılıkla sizi kontrole çağıracaktır, bu kontrolü kesinlikle aksatmayın. Antalya kürtaj işlemi görmüş hastalarımızın kürtaj sonrası kontrollerini yakından takip etmekteyiz.

Kürtaj Öncesi Anestezi Yapılır mı?

Antalya kliniğimizde kürtaj için genellikle genel anestezi tercih edilir. Bunun nedeni işlemin hastada hem fiziksel hem de psikolojik olası etkileridir. Lokal anestezi de tercih edilebilir ancak tahliye işleminin yapılması için gereken rahim ağzı genişletme işlemi ve sonraki işlemler oldukça ağrılıdır, lokal anestezi bu ağrının tamamını yok etmeyebilir. Bunun yanında işlem sonrasında hastanın işleme dair hiçbir şey hatırlamaması genellikle hasta açısından daha tercih edilesi bir durumdur. Kürtaj işleminde kullanılan genel anestezi 5-10 dakika kadar kısa uyutacak şekilde ayarlanır. İşlemin hemen sonrasında hasta uyandırılır. Diğer anestezilerdeki içeriğin çoğu bu kısa işlem için uygulanmayacağından diğer anestezi sonrası görülen şikayetlerin birçoğu görülmeyecektir.

Kürtaj Öncesi ve Sonrası

Kürtaj İşlemi Öncesinde Nelere Dikkat Edilmeli

Kürtaj için Antalya veya nerede yaşıyorsanız öncelikle doğru bir klinik ve doktor seçildiğinden emin olunmalıdır. Kliniğin kürtaj işleminin güvenle sağlanabilmesi için uygun, yeterli ve steril ekipmanlara sahip olması gereklidir. Hastanın mahremiyetine, kişisel bilgilerine, bedensel sağlığına ve psikolojisine önem veren bir doktor seçimi ise çoğu zaman hayatidir.

Kürtaj işlemi öncesi uygun ekipmanla doktor muayenesi şarttır. Ultrason muayenesiyle gebelik durumunun ve haftasının belirlenmesi, uygun işlem ve bu işlemde kullanılacak ekipmanın seçimi için gereklidir.

Antalya’da doktorunuzdan kürtaj operasyonu öncesinde, süresince ve sonrasında neler yaşayacağınıza dair bilgi alın. Varsa kullandığınız ilaçları, daha önce geçirdiğiniz hastalık ve ameliyatları doktorunuza anlatın. Evli iseniz eşinizin de kimlik belgesi ve onayını bildiren imzasını gösterir belge ile gelmelisiniz. Yine evli iseniz ve kürtaj konusunda eşinizle anlaşmazlık içerisinde iseniz bunu da doktorunuzla paylaşmanız önemlidir.

8 haftadan büyük gebeliklerde sizin ve partnerinizin kan grubu doktora bildirilmelidir. Bu, eşler arasında kürtaj konusunda olası bir kan uyuşmazlığında, yani biri negatif, diğeri pozitif olduğu durumlarda, bir sonraki gebeliğin sağlığı için önemlidir. Kan uyuşmazlığı durumunda kürtaj sonrası kan uyuşmazlığı iğnesi yapılması öngörülür.

Operasyonda anestezi verileceği için işlemden önce 7 saat kadar bir şey yiyip içmemeniz gerekecektir. Aynı şekilde bu süre içerisinde alkolden uzak durun, ancak doktorunuz uygun bulursa 1-2 adet sigara içilebilir. Operasyon öncesinde aspirin gibi kan sulandırıcılardan uzak durulması gerekir. İşlem öncesinde cinsel ilişkinin bir sakıncası yoktur.

Kimlik belgelerinizi yanınızda bulundurun. Yanınızda bir refakatçinizin bulunması uygun olacaktır, ancak yalnız da gelinebilir. Operasyon için gelirken mümkün olduğunca rahat ve pamuklu giysiler tercih edilmelidir. 

Kürtaj Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kürtaj Antalya kliniğimizde gerçekleştikten sonrasındaki süreçte hastalarımıza önemli tavsiyelerimiz bulunmaktadır. Ameliyat sonrası hasta 24 saat süresince araba kullanmamalı, mümkünse yanında refakatçisiyle birlikte hastaneden ayrılmalıdır. Enfeksiyon riskini önlemek için doktorun önerdiği antibiyotik belirtilen dozda ve aralıklarla kullanılmalıdır. Ameliyat sonrası 10 gün kadar cinsel ilişkiden uzak durulmalı, doktorun önereceği yine yaklaşık 10 gün havuza, denize ve küvete girilmemelidir. Antalya’da kürtaj olan kişiler için bu kritik önemdedir. Kürtaj olunan gün ağır işlerden uzak durulmalı, mümkünse dinlenilmelidir. Bölgesel temizliğe özen göstermeli, ilk haftalarda karşılaşılan düzensiz kanama veya lekelenmeler için tampon değil, hijyenik ped kullanılmalıdır. Kürtajın ertesi günü doktorunuzun önerilerini dikkate alarak ve temkinli olmak kaydıyla günlük hayatınıza geri dönmenizde, işiniz çok ağır ve zorlayıcı değilse hemen işe dönmenizde bir mahzur yoktur.

Doktorunuzun önerilerine uyarak operasyondan belli bir zaman sonra cinsel ilişki durumunda uygun bir doğum kontrol yöntemiyle korunmalısınız. Aksi takdirde kürtaj sonrası tekrar bir gebelik ihtimali uzak değildir ve göz ardı edilmemelidir. Kürtaj bir doğum kontrol yöntemi olarak asla görülmemeli ve kullanılmamalıdır. Doktorunuz uygun doğum kontrol yöntemi konusunda size yardımcı olacaktır. Ancak kürtajı takip eden ilk haftalarda en çok önerilen doğum kontrol yöntemi, enfeksiyon riskini de azalttığı için kondom kullanımıdır.

Kürtaj Sonrası Neler Yaşanır?

Antalya’da Kürtaj operasyonu yaptığımız hastaların kürtaj sonrası tamamen iyileşmesi 2-3 haftayı bulacaktır. Bu süre zarfında özellikle ilk günlerde rahim gebelik öncesi durumuna dönüp küçüleceği için hafif kramplar yaşayabilirsiniz. Doktorunuzun önerdiği ağrı kesiciler bu ağrıları azaltmak için kullanılabilir. Yaklaşık 2 hafta kadar, bazen pıhtı halinde kanama veya lekelenme görmeniz son derece normaldir. Bunun dışında operasyonu takip eden günlerde halsiz hissedebilir, şişkinlik, kabızlık, ishal, mide bulantısı ve hafif ateş gibi şikayetleriniz olabilir. Hafif yürüyüşler şişkinlik hissi ve gaz şikayetlerinizi azaltmada yardımcı olacaktır. Doktorunuzun belirttiği tarihlerde kontrole gitmeyi ihmal etmeyin. Gebeliğin ve kürtajın etkilerinin tamamıyla geçmesi 1 ayı bulacaktır. Bundan önce kontrole gittiğinizde vücudunuzda gebelik hormonu olarak bilinen BHCG hormonu pozitif çıkacaktır. Karında hafif şişliğin devam etmesi, rahim ağzının hala olduğundan geniş olması da normaldir. Bunlar gebeliğin sonlanmadığı anlamına gelmez.  1 ay sonra, kürtaj olduğunuz doktorlar tarafından bile fark edilmeyecek hale gelecektir.

Her kadında kürtajın etkileri farklı seyreder. Bazı kadınlarda suçluluk duygusu, hafif depresyon ve anksiyete hali baş gösterebilirken, çoğu kadın en doğru kararı verdiğinden emin olur.

Kürtaj Sonrası Tekrar Gebe Kalmak Sorunlu mudur?

Yaygın olarak düşünülenin aksine, kürtaj işlemi daha sonraki gebelikleri engellemez, kısırlığa yol açmaz, ve hatta doğurganlık üzerinde hiçbir etkisi yoktur denilebilir. Ülkemizde tek geçerli yöntem olan Dilatasyon ve Küretaj yönteminin tek başına böyle bir etkisi kesinlikle yoktur. Üreme sistemleri normalde düzgün çalışan genç ve sağlıklı bireylerde bu işlem rahim tarafından kısa sürede tolere edilir ve kişi normal yaşantısına geri döner. Ancak tekrar gebe kalması zor olan veya mümkün görünmeyen, üreme potansiyeli düşük veya azalmış olan kadınların kürtaj işlemini tekrar düşünmesi uygun görülür. Bunun dışında hiç tavsiye edilmeyen şekilde kürtajı bir doğum kontrol yöntemi olarak görüp tekrar tekrar başvuran kişiler için genel olarak kürtajın getirebileceği olası riskler artar.

Kendi isteğiyle kürtaj yaptıranların daha sonraki gebeliklerinde düşük olma ihtimali, hiç kürtaj yaptırmayanlardan daha fazla olmamaktadır. Yani düşük sonrası zaruri olan kürtajın aksine, erken gebeliklerde yapılan sonlandırma işlemi, kişinin daha sonra gebe kalıp kalmamasını, ya da gebelikte düşük yaşayıp yaşamamasını etkilemez.

Kürtaj Sonrası Tekrar Adet Ne Zaman Görülür?

Kürtaj sonrası ilk 2 hafta kanamanız olacaktır. Bu, rahmin kalıntı ve pıhtılardan tamamen temizlenmesi dolayısıyla oluşan kanamadır ve adet kanamasıyla karıştırılmamalıdır.. Bu kanama bittikten sonra bir tam adet döngüsü zamanı içinde tekrar adet görmeniz öngörülür. Kürtaj sonrası takriben 40-45 gün içinde adet görmüş olmanız gerekir. Eğer görülmezse yumurtlamanın olmamış olması ihtimaliyle beraber, tekrar hamile kalınmış olma ihtimali de değerlendirilir.

Antalya kürtaj operasyonu hakkında sorularınız için bizimle iletişime geçin.

Daha fazla bilgi için

> Antalya Kürtaj Fiyatları