Kürtaj Nedir ve Nasıl Yapılır?

Halk arasındaki ismiyle kürtaj.  Kürtaj bir  tıbbi müdahale.

İstenmeyen bir gebeliğin ilk döneminde, vajina yoluyla ceninin ve rahmin iç yüzeyinin alınmasından oluşan küçük bir ameliyat. Elbette her ameliyatta olduğu  gibi, küçük de olsa kürtaj  çeşitli riskler taşımaktadır.

Örneğin operasyon sırasında özellikle genel anestezi uygulanıyorsa, bunun da ayrı riskleri olabilecektir.

Kürtaj, sık sık başvurulacak bir  yöntem kesinlikle  değildir. Gebelik istenmiyorsanız  öncelikle uygun bir doğum kontrol yöntemi kullanılmalıdır.  Hem bu konuda karar vermek hem de şu andaki durumunuzda kürtajın risklerini ve gereğini gözden geçirmek için bir kadın hastalıkları  ve doğum uzmanı ile görüşülmelidir.

Kürtaj nasıl yapılır?

Gebeliğin sonlandırılmasına verilen karar ve gerekli tıbbi ve yasal işlemler tamamlandıktan sonra kadın,  muayene masasına yatırılır.

Ağrı ve acı olmaması için bölgesel (lokal) yada  genel anestezi uygulanır.  Kadına  lokal anestezi yapıldığı halde acı vereceği düşünülen müdahaleler söz konusu ise genel anestezi kullanılabilir.  Bu müdahale için yapılan genel anestezide, genellikle ameliyatlarda kullanılan ilaçların hepsi kullanılmaz.  Bu nedenle genel  anestezinin sonradan ortaya çıkabilecek yan etkileri oldukça az oranda olacaktır.  Daha önce doğum yapmış kadınlarda bazen sadece lokal anestezi vermek yeterli olabilmektedir. Müdahale genellikle 10 dakika kadar sürmektedir. Özel bir vakumlu enjektörle gebelikle ilgili dokular rahimden dışarı alınır.

Yasayla belirtildiği gibi küçük gebeliklerde bu işlem sorunsuz olarak yapılabilir. Genel anestezi kullanılmışsa hasta yaklaşık 15 dakika içinde kendine gelir. Lokal anestezi kullanıldığı durumlarda ise hasta hemen ayağa kalkabilir. Hasta kendini iyi hissettiği anda eve gidebilir. Hasta evde en az 12 saat dinlenmeli ve 10 gün kadar eşiyle birlikte olmamalıdır. Doktorunuz büyük olasılıkla sizi kontrole çağıracaktır, bu kontrolü kesinlikle aksatmayın.