Gebelik 41. Hafta

41. hafta sonra bebeğin kilosu 3-4 kilograma ulaşmakta.  Olağan durumlarda  bu hafta doğum gerçekleşecektir. Ancak doğum  gerçekleşmezse iki hafta içerisinde suni sancılı doğum  denenecektir. Hamilelerin  % 5-6’lık kısmında geç doğum görülmektedir. 42 hafta ve sonrasında doğan bebekler genellikle aşırı kilolu ve kuru ciltli olmaktadır. Doğumun geç olması enfeksiyon riskini de arttırmaktadır. Geç doğumlarda  genellikle sezaryen  tercih edilir. mektedir.

Hayatınız nasıl değişiyor?

Doğum zamanı geldi. 9 ay boyunca kendinizi hazırlamış olsanız dahi heyecanın doruk noktasına ulaşmasına şaşırmayın. Dünyaya bir bebek getirecek olmak büyük sorumluluk gerektirir. Bu sorumluluk sebebiyle de kendinizi baskı altında hissedebilirsiniz. Ancak rahatlamanın doğumun daha kolay olmasına yardımcı olacağını da unutmayın.

Doktorunuz doğum için suni sancıları tercih edebilir. Bu teknik sayesinde doğum bir takım ilaçlar tarafından tetiklenecektir.

Son güne kadar  anne adayı bebeğin hareketlerini takip etmeyi bırakmamalıdır.  Herhangi bir değişiklik durumunda mutlaka anne adayı doktoruna bilgi vermelidir.

Anne adayının vajinasıdan sızıntı halinde gelen sıvı suyunuzun geldiğinin bir  işareti olabilir.